رانندگی خودگردان، سطح 0 تا 5؛ درک تفاوت‌ها

اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی در آمریکا، سطوح سیستم‌های رانندگی خودکار مربوط به انجمن مهندسان خودرو را که گستردگی آن از کنترل راننده به طور کامل تا خودگردان کامل است، اتخاذ کرده است. 
By Hope Reese | January 20, 2016, 10:47 AM PST

بحث در مورد تولید خودروی بدون راننده از آنجا رونق یافت که تسلا اعلان کرد هر خودرو تولید شده تا سال 2018 قابلیت خودگردانی کامل را خواهد داشت و رییس جمهور اوباما بر روی تحقیقات وسایط نقلیه خودگردان تا ده سال آینده حدود 20 میلیارد دلار سرمایه اختصاص داد. 
رشد وسایط نقلیه بدون راننده تاثیر مهمی بر روی کسب و کارها دارد. به عنوان مثال، وسایط نقلیه خودگردان جایگزین کارکنان حمل و نقل و ناوگان‌های شرکتی برای تحویل به مشتری خواهند شد و کارگران ساعات پرباری در روز به دست خواهند آورد که به جای رانندگی در طی رفت و آمدهای روزانه کار کنند. ابتکارات در این زمینه، به دلیل کاهش تصادفات، صنعت بیمه ماشین را کاملاً با تغییر و تحول مواجه می کند. یک گزارش جدید پیش بینی می کند که تصادفات تا سال 2040 به میزان 80 درصد افت خواهد کرد.
اما، واقعاً رانندگی خودگردان به چه معناست؟ در سال 2013، اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی دپارتمان حمل و نقل آمریکا (NHTSA ) پنج سطح مختلف برای رانندگی خودگران تعریف کرده است. در اکتبر 2016، NHTSA سیاستش را به روز رسانی کرد و آنها رسماً سطوح خودگردانی تشریح شده در سند SAE International’s J3016 را اتخاذ کردند.
استاد دانشگاه کارولینای جنوبی و یکی از خبره ترین ها در زمینه ماشین‌های بدون راننده گفت: مهم است که به یاد داشته باشیم که سطوح خودگردانی سیستم را تعریف می کند، نه وسیله نقلیه. وی توضیح می دهد که یک سیستم رانندگی خودکار سطح 5، می تواند در یک وسیله نقلیه همراه یا بدون فرمان اتومبیل باشد.
اینجا مطالب مورد نیاز برای سطوح 0 تا 5 آمده است. بزرگترین تغییر از سطح 3 شروع می شود. سیستم رانندگی خودکار قادر خواهد بود بر محیط رانندگی نظارت کند.
سطح صفر: این سطح خیلی پایه‌ای است. راننده (انسانی) به طور کامل آن را کنترل می کند، فرمان، ترمزها، دریچه کنترل بخار یا بنزین ، قدرت خودرو. این همان کاری است که شما تاکنون انجام می داده‌اید.
سطح 1: در این سطح کمک راننده به این معنی است که بیشتر عملکردها هنوز توسط راننده کنترل می‌شود، اما یک عملکرد خاص (مانند فرمان یا شتاب) می‌تواند به طور خودکار توسط ماشین انجام شود.
سطح 2: در سطح 2، حداقل یک سیستم کمک راننده (هم فرمان و شتاب/ کاهش سرعت با استفاده از اطلاعات در مورد محیط رانندگی) خودکار می شود، مانند دستگاهی که اتومبیل را در سرعت مورد انتخاب راننده ثابت نگه می دارد (. این بدان معناست که راننده از اینکه به طور فیزیکی وسیله نقلیه را با قرار دادن دست‌هایش بر روی فرمان نگه دارد و پاهایش را در همان زمان بر روی پدال قرار دهد رها می شود. اما راننده بایستی هنوز آماده باشد تا کنترل وسیله نقلیه را به دست گیرد.
سطح 3: در ماشین‌های سطح 3، رانندگان هنوز مورد نیاز هستند، اما تحت شرایط محیطی یا ترافیکی مشخص قادرند به طور کامل عملکردهای بحرانی ایمنی را به وسیله نقلیه انتقال دهند. این بدان معناست که راننده هنوز حضور دارد و در صورت لزوم مداخله می کند، اما لازم نیست وضعیت را به همان روشی که در سطوح قبلی بود، نظارت کند. جیم مک براید، خبره در زمینه وسایط نقلیه خودگردان در فورد می گوید: « بزرگترین علامت‌گذاری بین سطوح 3 و 4 است.» وی بر ارتقای فورد به سطح 4 از سطح 3 تمرکز می کند که انتقال کنترل از ماشین به انسان اغلب سختی‌هایی را به همراه دارد. وی می گوید: « ما از راننده نمی خواهیم که فوراً مداخله کند. این یک پیشنهاد منصفانه نیست.»
سطح 4: این سطح به معنی کاملاً خودگردان است. وسایط نقلیه سطح 4، طراحی شده اند تا همه عملکردهای رانندگی بحرانی ایمنی را انجام دهند و به شرایط مسیر جاده برای یک سفر کامل نظارت داشته باشند. اما مهم است که توجه کنیم که این امر به دامنه طراحی عملکردی (ODD ) وسیله نقلیه محدود می‌شود، به این معنی که هر سناریوی رانندگی را پوشش نمی‌دهد.
سطح 5: این سطح به سیستم کاملا خودگردان اشاره دارد و انتظار دارد در هر سناریوی رانندگی، گرچه محیط‌های غیرعادی مانند جاده‌های خاکی که بعید به نظر می رسد، در آینده نزدیک کارایی وسیله نقلیه مساوی با یک راننده انسان باشد.
چرا این موضوع اهمیت دارد؟
چرا این سطوح مهم هستند؟ این سطوح مانند رهنمودهای کلی عمل می کنند که از نظر فنی یک وسیله نقلیه پیشرفته چگونه است. نهایتا اینکه سه مرحله است که با هم مرتبط خواهند بود: خودکار، خودگردان و بدون راننده. مهم است که تمایز قائل شویم بین :خودگردان و بدون راننده. او می گوید: بدون راننده مرحله پیشرفته تر خودگردان است.
در حالیکه رانندگان خودشان با این تمایزات کمتر سرو کار دارند، اما این تفاوت‌ها وقتی به مسایلی مانند بیمه ماشین می رسد مهم می‌شود.
KPMG، یک شرکت مشاور گزارشی منتشر کرده است که به چگونگی تاثیرپذیری تجارت بیمه خودرو از خودکار شدن آنها پرداخته است. پیش بینی می شود تعداد تصادفات تا 80 درصد تا سال 2040 افت خواهد کرد. بر طبق نظریه جری آلبرایت کارشناس KPMG، سطوح متفاوت مهم هستند زیرا آنها مشخصات خطر خودرو را تغییر می دهند. شرکت‌های بیمه باید بدانند که چگونه این قابلیت‌های جدید بر خطر رانندگی تاثیر خواهد گذاشت» جو اشنایدر مدیر عامل KPMG، این امر را به این صورت توصیف می کند: «این مانند یک بچه است که از خزیدن شروع می کند و سپس به راه رفتن و دویدن می رسد.»
آلبرایت می گوید: «هرچه خودرو به سمت رانندگی خودگردان حرکت کند، امن‌تر و امن‌تر می شود.»

توسط : admin | تاریخ : 1396/11/08 | نظرات

گزارش حضور نشریه در کنگره ملی خوردگی

هجدهمین کنگره ملی خوردگی با نظارت انجمن خوردگی ایران در 3 تا 5 بهمن‌‌ماه سال 96 با ه‌مفکری و مساعدت متخصصین علم خوردگی در هتل المپیک تهران برگزار شد.
انجمن خوردگی ایران هر ساله با همکاری دانشگاه‌ها، مؤسسات، مراکز تحقیقاتی کشور و صنایع مرتبط، کنگره‌های ملی و بین‌المللی خوردگی را برگزار می‌کند. این دوره نیز همچون دوره‌های گذشته و با حمایت جمعی از شرکت‌های موفق و صاحب نام در حوزه علم خوردگی با هدف بررسی مباحث، مشکلات و معضلات کشور در مورد خوردگی و در قالب ارائه مقالات، سخنرانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی، میزگردهای علمی، نمایشگاه تخصصی و غیره برگزار شد. مهم‌ترین شرکت‌های حاضر در نمایشگاه می‌توان شرکت‌های بنیاد علوم کاربردی رازی، مهندسین مشاور آزمونه فولاد، پویشیار، کاوشکاران، بازرگانی مهدی پور، رایان پترو آزمون و ... را نام برد. نشریه فناوری آزمون و اندازه‌گیری نیز به عنوان تنها رسانه تخصصی در حوزه آزمون به عنوان حامی رسانه‌ای انجمن خوردگی با هدف برقراری ارتباط با متخصصین حوزه بازرسی فنی و آزمون‌های خوردگی در هجدهمین کنگره خوردگی حاضر شد.
این کنگره در روز سه شنبه 3ام بهمن با سخنرانی رئیس انجمن خوردگی در سه فاز کلی ارائه مقالات صنعتی و دانشگاهی، برگزاری کارگاه‌های تخصصی و نمایشگاه جانبی در حوزه خوردگی  آغاز و در روز پنجشنبه 5ام بهمن با اتمام به پایان رسید.


توسط : admin | تاریخ : 1396/11/08 | نظرات

انتشار هفتمین شماره نشریه

هفتمین شماره نشریه تخصصی «فناوری آزمون و اندازه‌گیری» در آبان‌ماه 1396 منتشر شد. 

در این شماره می‌خوانید:

1) گفتگوها:
دکتر محمدرضا اجتهادی: مدیر شبکه آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف 
شبکه آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف گامی موثر در برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت
 
2) گزارش‌ها:
شرکت حدید مبتکران:
چاپار؛ نخستین کامیون ساخت داخل در آستانه انجام آزمون‌های اولیه و جاده‌ای قرار دارد
 
شرکت کولر ایران:
راه بلند کیفیت؛ از اتوتوکل تا کولر ایران از زبان نسل سوم

شرکت مهندسین مشاور آزمونه‌فولاد:
آزمونه‌فولاد؛ توسعه فراگیر در زمین کیفیت

شرکت متین‌کیمیا:
هم‌اکنون زمان آزمون فرا رسیده است

شرکت سنجش‌گستر کاوه:
سنجش، دقت و صحه‌گذاری

3) مقالات
مهندس بهرام ناصری‌پور:
کرنش‌سنج
واحد تحقیق و توسعه شرکت ایرانیان‌هیبرید:
تست غیر مخرب ادی‌کارنت و جایگاه آن در صنعت
مازیار شفیعی، مهندس حسین طاهری:
چگونه همه چیز را (از اتم‌ها گرفته تا سیب‌ها) با استفاده از سیستم SI بازنگری‌شده وزن کنیم.

توسط : admin | تاریخ : 1396/08/22 | نظرات

تست درایو

تست درایو یا Test Drive چیست؟

در دنیای رقابتی کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده خودرو برای برآورده ساختن نیاز و انتظار مشتری، اقدام به ایجاد بستری برای امتحان کردن خودرو قبل از خرید آن کرده‌اند. به این صورت که خودرو از طرف کمپانی تولید کننده دراختیار مشتری قرار داده می‌شود و خریدار خودرو قبل از خرید آن، ابتدا خودرو را تست می‌کند و برای مدت و مسافت معین و محدود خودرو را رانندگی می‌کند تا از راحتی، ایمنی، سرعت، کیفیت، خدمات و … خودرو استفاده کند و با نیازهای خود تطابق دهد.
اصول تست درایو:
اولین قدم برای انجام تست خودرو، تحقیق در مورد خودرویی است که قصد خرید یا تست آن را دارید. پس از اینکه اطلاعات لازم بدست آمد و گزینه‌های انتخاب شده محدود شد، حال می‌توان به نمایندگی خودرو مورد نظر مراجعه و درخواست تست خودرو کرد.
در تست کردن خودرو باید عوامل مختلف را مورد بررسی قرار دهیم که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم:
موتور و اگزوز: در هنگام تست خودرو ابتدا باید توجه داشته باشید که موتور خودرو کاملا سرد باشد تا خودرو در هر دو شرایط سرد و گرم تست شود و تفاوت آن مشخص شود. در ادامه باید به صدای موتور و دود خارج شده از اگزوز توجه کرد و نسبت به صداها و دودهای غیرطبیعی حساس شد.
فرمان و ترمز: فرمان خودرو باید حساس و بدون هیچگونه لرزش باشد و ترمز باید به گونه‌ای تست شود که بتواند خودرو را به خوبی کنترل کند.
راحتی: باید راحتی صندلی و به طور کلی فضای خودرو در تست مد نظر قرار گیرد و مهلت تست به اندازه‌ای باشد تا بتوان میزان راحتی را سنجید. این یکی از مواردی است که تنها با تست درایو می‌توان آن را به خوبی فهمید. در ضمن تکان‌های خودرو و سیستم تعلیق و نرمی خودرو نیز در این مرحله می‌تواند مورد ارزیابی مشتری قرار گیرد. از عواملی که باید به آن توجه کرد اندازه و تعداد اعضای خانواده است. بهتر است نظر اعضا خانواده نیز در هنگام تست خودرو در نظر گرفته شود.
آپشن‌ها: توجه به آپشن‌های خودرو می‌تواند لذت رانندگی با خودرو را در آینده مشخص کند. از سیستم‌صوتی گرفته تا تهویه‌مطبوع و همچنین سایر آپشن‌های اضافی باید به خوبی بررسی شوند.
خودروهای برقی: در مورد خودروهای برقی که مسأله شارژ وجود دارد، تست خودرو عامل مهم و بسیار مشکلی است. باید مهلت تست به قدری طولانی باشد که بتوان اطلاعاتی مانند مدت زمان شارژ و دشارژ، میزان مصرف در طول رانندگی، تأثیر استفاده از آپشن‌ها در میزان مصرف و … را بررسی کرد.
تست جدیدترین خودروها:
تست خودرو از عوامل مهم در جهت ایجاد فضای بهتر برای مشتری در جهت رضایت و تطبیق نیاز و انتظار است. همچنین به عاملی برای رقابت شرکت‌های بزرگ با یکدیگر تبدیل شده است.

توسط : admin | تاریخ : 1396/07/19 | نظرات

خبرنامه انجمن بازرسی غیر مخرب ایران


اعضا و همراهان گرامی انجمن بازرسی غیرمخرب ایران
با سلام و احترام؛
خرسند است به اطلاع برساند که شماره دوم از دوره دوم خبرنامه انجمن بازرسی غیرمخرب ایران منتشر شده است که به پیوست ایفاد می‌شود.
با تشکر – دبیرخانه انجمن بازرسی غیرمخرب ایران


Iranian Society for Nondestructive Testing (IRNDT)
Room227, 2nd Floor, Allameh Univ. Bldg,
North Aban St., Karimkhan-e-Zand Ave., Tehran,Iran.
Tel:    +98 21 81032225
Fax:   +98 21 81032200
Web:    www.irndt.org
E-mail: info@irndt.org
Telegram: https://telegram.me/ndthome

توسط : admin | تاریخ : 1396/02/23 | نظرات

نشریه تخصصی " فنّاوری آزمون و اندازه گیری" حاوی مطالب ذیل است :

• انتقال دانش طراحی، ساخت، بهره برداری، کالیبراسیون و صحه گذاری تجهیزات آرمون و اندازه گیری در ازمایشگاههای تخصصی و خطوط تولید  
• معرفی اخرین مقالات، الزامات و استانداردهای آزمونهای عمومی و خاص
• ارائه اخرین اخبار و اشنایی با مراکز ازمونهای صنعتی و نمایشگاههای مرتبط داخلی و خارجی
• معرفی سازندگان و تامین کنندگان برتر تجهیزات آزمون و اندازه گیری در کلیه صنایع

توسط : admin | تاریخ : 1393/02/30 | نظرات