آزمونه فولاد؛
توسعه فراگیر در زمین کیفیت

مجموعه آزمایشگاه‌های شرکت مهندسین مشاور آزمونه‌فولاد
با هدایت و راهبری مهندس "محمدباقر پورزرگر" و با شکل‌گیری واحدهای مستقل مهندسی و حضور مهندسان متخصص و کارآزموده در شرکت آزمونه فولاد؛ توسعه در همه زمینه‌های متنوع همچون نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیرو، سیمان، صنعت خودرو و حتی انرژی‌های نو از جمله انرژی خورشیدی... آغاز شده است.
توسعه بازار، نیروی جوان و تجهیزات مدرن می‌طلبد. واقعیت این است که کشور دچار بحران نقدینگی است و همه چیز تحت تأثیر این بحران است؛ به‌گونه‌ای که نمی‌توان توسعه بازار را آن‌طور که شایسته است، انجام داد.
در سال‌های اخیر با وجود بحران اقتصادی و در نبود نقدینگی، مهندسین مشاور دانش‌بنیان "آزمونه فولاد" توانسته است مسیر توسعه را طی کند و تراز مالی مثبت موید این موضوع می‌باشد. اما هنوز آن‌طور که باید، دستاوردها و توانمندی‌های این مرکز خدمات فنی، مهندسی و آزمایشگاهی به سازمان‌ها و مراکز صنعتی معرفی نشده‌ است. در این گزارش می‌خواهیم عملکرد موفقیت‌آمیز مهندسین مشاور "آزمونه فولاد" را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز آزمایشگاهی در کشور به تفصیل بیان کنیم.
«محمدباقر پورزرگر» مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد، متولد سال 1322 در بندر انزلی می‌باشد. ایشان دوران مدرسه را در آنجا گذرانده، در سال 1342 وارد دانشگاه تهران شده و در رشته زمین‌شناسی به تحصیل پرداختند و در مقطع کارشناسی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند.
ایشان در سال 1345 همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت امریه سپاه عمران وارد صنعت شدند و در ابتدا در سازمان زمین‌شناسی کشور و در ادامه به ذوب آهن رفتند و پس از دوران سربازی از سال 1348 تا 1371 در سمت‌های مختلف به خدمت خود در ذوب آهن اصفهان ادامه دادند. در طی این سال‌ها، هفت سال در شرکت ملی نفت مأمور به خدمت بوده‌اند.
وی در این هفت سال مسئول آزمایشگاه مصالح ساختمانی پروژه گاز طبیعی کنگان "پالایشگاه ولیعصر" بوده که با توجه به قرارگیری کشور در شرایط جنگی و بحران نیرو و مدیریت، یکی از پروژه‌های کلیدی و حساس به شمار می‌رفت؛ البته در آن مدت امور دیگری نیز به او واگذار گردید، از جمله راه‌اندازی فرودگاه توحید که در مقطعی مدیریت پروژه آن را نیز عهده‌دار بودند.
این صنعتگر کهنه کار در سال 71 به ذوب ‌آهن بازگشتند.
خصوصی‌سازی ذوب‌آهن اصفهان و تأسیس مهندسین مشاور آزمونه فولاد
بنیان‌گذار مجموعه مهندسین مشاور آزمونه فولاد درباره چگونگی تأسیس  این شرکت می‌گوید: در سال 1371 و پس از سیاست‌های دولت مبنی بر برون‌سپاری تمامی خدمات، نیروهای ذوب‌ آهن تعدیل شدند و همین فرصتی ایجاد کرد تا شرکت‌های خصوصی وارد گود شوند و بتوانند خود را در عرصه رقابت ارزیابی کنند.
این‌گونه شد که در شهریورماه همان سال مهندسین مشاور آزمونه فولاد با 29 نفر پرسنل که از بدنه ذوب ‌آهن جدا شده بودند به صورت شرکت سهامی تأسیس شد. این شرکت در حال حاضر نیز به صورت سهامی خاص فعالیت می‌کند.
لازم به ذکر است در این سال‌ها ترکیب سهامداران تغییر کرده است. از جمله با توجه به سیاست اتخاذ شده در مجمع شرکت، در ابتدای کار سهم ممتازی تعیین شد که در دست شرکت تکادو بود و در سال 1386 با خرید سهام ممتاز از شرکت تکادو مدیریت مجموعه به صورت کلی به سهامداران حقیقی واگذار گردید.
اکنون 40 درصد سهام واقعی و بیش از 60 درصد وجود سهام ممتاز شرکت متعلق به مدیریت و شرکای اصلی است که این امر مجمعیت و مدیریت شرکت را میسر می‌سازد.
با وجود همه افت و خیزها و بحران‌های مختلف، شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد هم‌اکنون در وضعیت مساعدی است و می‌تواند در همه زمینه‌ها فعالیت کند.
مدیریت مجموعه آزمونه فولاد در خصوص فعالیت‌های شرکت در نخستین سال‌های تأسیس می‌گوید: از سال71 که شرکت تأسیس شد، سه سال با ذوب ‌آهن قرارداد بسته و کلیه فعالیت‌های آزمایشگاهی و بازرسی، توسعه و نگهداری این شرکت به ما سپرده شد. با توجه به رضایت از عملکرد شرکت و همچنین ارائه قیمت‌های رقابتی در مناقصات خوشبختانه این قرارداد تاکنون در اختیار و عملکرد شرکت آزمونه فولاد بوده است. یکی از نکات کلیدی در رشد و بقای مجموعه، حفظ بازار ذوب آهن و به طور همزمان توسه بازار در خارج از مجموعه بود، به نحوی که در سال‌های 71 و 72 در حدود 98 درصد درآمد مجموعه به همکاری‌های ما با ذوب‌آهن مربوط می‌شد. ولی ما با حفظ حجم کار ذوب آهن، در حال حاضر این میزان را به کمتر از پنج درصد کل درآمد کاهش دادیم، یعنی در این زمان حجم همکاری‌های ما با مراکز دیگر بالاتر از 95درصد فعالیت‌های شرکت شده است.
وجود 350 پرسنل کارآزموده در مهندسین مشاور آزمونه فولاد
مدیر شرکت مهندسین مشاور آزمونه ‌فولاد درباره نیروی جمعیتی این شرکت بیان می‌کند: در آغاز کار نیروی جمعیتی ما 29 نفر بود که در برهه‌ای از زمان به 350 نفر رسید. بخش بزرگی از فعالیت ما مطالعه در حوزه سدسازی بوده است، اما در حال حاضر هر چند به دلیل بحران‌های سدسازی، فعالیت در این خصوص محدود شده ولی این شرکت با حفظ بازار کار خود بازارهای دیگر را نیز در زمینه‌های آزمایشگاهی مصالح و متالورژی، خوردگی و بازرسی فنی و کالا رونق بخشیده است.
وی درباره تعداد پرسنل شرکت می‌گوید: حدود 270 نفر پرسنل بیمه‌ای تمام وقت داریم که در حدود 130 نفر آنها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند. با احتساب افراد قراردادی کارشناس بالغ بر 300 نفر در مجموعه مهندسین مشاور آزمونه فولاد همکاری می‌کنند که به جز نیروهای ستادی، مالی و خدماتی، بقیه پرسنل کار آزمایشگاهی، بازرسی و کنترل کیفی را انجام می‌دهند.
وی درباره گستره فعالیت‌های مجموعه توضیح می‌دهد: اعتقاد دارم شرکت‌های مهندسی نباید وارد فعالیت‌های بازرگانی شوند، خوشبختانه علی‌رغم وجود موقعیت‌های وسوسه‌کننده، ما در تولید و بازرگانی وارد نشدیم و در همان جایگاهی که بودیم فعالیت‌های توسعه‌ای خود را به ثمر رساندیم.
شرکت ما در سه بخش یا سه دپارتمان مهم و اصلی فعالیت دارد. بدون در نظر گرفتن اولویت، بخش اول مجموعه بخش ژئوتکنیک و مقاومت مصالح است که عهده‌دار مطالعه پروژه‌های بسیار بزرگ کشور از قبیل پروژه‌های بزرگ صنعتی و عمرانی است.
در بخش صنعتی تعداد بسیاری از مطالعات ژئوتکنیکی کارخانه‌های بزرگ مانند صنعت فولاد و سیمان را انجام داده‌ایم و در حال حاضر، مطالعات ژئوتکنیک چهار سایت انرژی خورشیدی را در دستور کار داریم.
این پروژه‌ها جزو پروژه‌های 10مگاواتی نیروگاه خورشیدی است که با سرمایه‌گذاری کشورهای یونان و اتریش انجام شده است که با محوریت یک شرکت یونانی دو پروژه انجام شده و به زودی یکی از آنها به بهره‌برداری می‌رسد.
وی می‌افزاید: پیشنهاد همکاری در این پروژه‌ها توسط خود شرکت‌های خارجی بوده است. پس از موفقیت در پروژه اول، پروژه‌های بعدی نیز به ما سپرده شد. لازم به ذکر است پروژه‌های 10 مگاواتی نیروگاه‌های خورشیدی، طلیعه بسیار خوبی است؛ تا ایران با وجود فراوانی انرژی‌های فسیلی به سوی استفاده از انرژی‌های سبز برود؛ زیرا کشور ما پتانسیل بسیاری برای این کار دارد.
با توجه به زمینه اصلی کار این شرکت، آزمون و اندازه¬گیری و همچنین سابقه در حوزه مطالعات زمین و خوردگی، نسبت به سایر رقبا ارجح شناخته شدیم و مطالعات زمین این پروژه به ما سپرده شد.
پروژه‌های بزرگ ژئوتکنیک و مقاومت مصالح کشوری در دست مهندسین مشاور آزمونه‌فولاد
عملیات ژئوتکنیک و حفاری مربوط به 11 سد بزرگ کشور توسط واحد ژئوتکنیک مهندسین مشاور آزمونه فولاد انجام شده است. اگرچه این فعالیت یک فعالیت صرفاً آزمایشگاهی نیست اما به آزمایش‌های فراوانی بر روی سازه‌ها در مکان پروژه و آزمایش‌های تکمیلی در آزمایشگاه مرکزی نیاز دارند. پس از انجام مطالعات ژئوتکنیک، عملیات نمونه‌برداری انجام می‌شود. نمونه‌برداری‌ها به آزمایشگاه مقاومت مصالح و ژئوتکنیک منتقل و آزمایش‌های خاک و سنگ بر روی آنها انجام می‌شود. وظیفه انجام این آزمایش‌ها را واحد آزمایشگاه مکانیک خاک و سنگ برعهده دارد. یکی از واحدهای آزمایشگاهی در مجموعه مهندسین مشاور آزمونه‌فولاد آزمایشگاه مکانیکی خاک و سنگ و مصالح ساختمان است.
11 سد بزرگ ایران را مطالعه کرده‌ایم و به دلیل داشتن آزمایشگاه توانمند مصالح، می‌توانیم آزمون‌های خاص این حوزه را پوشش دهیم.
آقای مهندس پورزرگر مدیریت مجموعه می‌افزاید: در حال حاضر، آزمایشگاه مکانیک خاک، سنگ و مصالح ساختمانی مهندسین مشاور آزمونه فولاد  یکی از کامل‌ترین آزمایشگاه‌های مکانیک خاک و سنگ در ایران است. تعداد آزمایش‌هایی که در این بخش انجام می‌شود بالغ بر 320 آزمایش است که بسیاری از آنها انحصاری است و برخی نیز توسط تعداد بسیار کمی از شرکت‌ها ارائه می‌شود.
در حال حاضر، آزمایشگاه مکانیک خاک، سنگ و مصالح ساختمانی مهندسین مشاور آزمونه فولاد  یکی از کامل‌ترین آزمایشگاه‌های مکانیک خاک و سنگ در ایران است. تعداد آزمایش‌هایی که در این بخش انجام می‌شود بالغ بر 320 آزمایش است که بسیاری از آنها انحصاری است و برخی نیز توسط تعداد بسیار کمی از شرکت‌ها ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه هیچ آزمونی در بیرون از مجموعه انجام نمی‌شود، می‌گوید: همه آزمون‌های مربوط به زمین و سد به غیر از آزمایش‌های آنالیز مواد در آزمایشگاه خودمان انجام می‌شود و بدون هیچ شبهه‌ای استقلال صددرصدی داریم. با توجه به توانمندی‌های خاصی که در این زمینه داریم، پروژه‌های فراوانی در زمینه مواد معدنی به ما سپرده شده و فعالیت‌های آزمایشگاهی زیادی را در این حوزه دریافت می‌کنیم. از جمله پروژه پایان یافته معدن چادرملو و پروژه بزرگ توسعه معدن گل گهر سیرجان که در دست اقدام است.
ایشان افزودند: در بخش ژئوتکنیک صنعت خاصی را مد نظر نداریم. ما مطالعات مورد نیاز سازه، پی و بستر در حوزه فولاد، سیمان، معادن، مترو، خطوط ریلی، خطوط انتقال آب و گاز، سد و تونل‌ها را انجام داده‌ایم و برای ما فرقی نمی‌کند که به  کدام صنعت خدمات ارائه دهیم. نکته حائز اهمیت این است که خدمات آزمایشگاهی ارائه شونده از سوی ما می‌تواند برای هر سازه‌ای حتی پروژه‌های صنعتی و مسکونی انجام شود.
وی بیان می‌کند: این پروژه‌ها در بستر آزمایشگاهی است. ما رتبه یک ژئوتکنیک را از سازمان برنامه‌ریزی دریافت کردیم. برای اعتباربخشی به آزمایشگاه کاملی که می‌تواند تمام محصولات ساختمانی، خاک وسنگ را در آن بررسی و آزمایش کرد. آزمایشگاه ژئوتکنیک و مقاومت مصالح همکار اداره استاندارد بوده و استاندارد ISO17025 در آن پیاده‌سازی شده است.
با اطمینان کامل از توانمندی‌های ارزشمند مهندسین مشاور آزمونه فولاد در این بخش می‌توانیم بر این موضوع تأکید کنیم که یک شرکت مهندسی و مشاوره کامل در زمینه ژئوتکنیک و مقاومت مصالح هستیم.
ایشان در مورد روابط خارجی و تعاملات بین‌المللی افزود: برای توسعه، تهیه، حفظ و نگهداری تجهیزات به بازار خارجی نیاز است. در شرایط فعلی تعامل و همکاری با صنایع آمریکایی دور از دسترس است در نتیجه بازار اروپا به عنوان گزینه اول همکاری انتخاب شده و در این خصوص با شرکت ویله شروع به همکاری کردیم. شرکت آلمانی ویله (Wille) یکی از معتبرترین برندهای جهانی در حوزه ژئوتکنیک است که 11 آزمایشگاه دولتی در ایران از آن تجهیزات خریده‌اند. آغاز همکاری ما نیز با شرکت ویله با راه‌اندازی تجهیزات آزمایشگاه ژئوتکنیک بود. تجهیزاتی که قبلا خریداری شده بود توسط کارشناسان و متخصصین مهندسین مشاور آزمونه فولاد  راه‌اندازی و نصب گردید. از جمله پروژه‌های انجام شده خریداری و راه اندازی دو تجهیز ارزشمند برای دانشگاه تهران بود که به تازگی صورت گرفته است. همچنین بسیاری از تجهیزات موجود در آزمایشگاه این شرکت نیز از همین برند تهیه و به کار گرفته شده است.
محمدباقر پورزرگر، مدیر عامل مجموعه مهندسین مشاور آزمونه فولاد  تنوع فعالیت‌های این مجموعه را نقطه قوتی دانست و گفت: شرکت ما توانایی انجام پروژه‌های متعددی در حوزه‌های مختلف را داراست. اگر شرایط صنعتی کشور بهبود یابد در حوزه‌های مختلف امکان ارائه خدمات داریم.
وی درباره آزمون‌هایی که در شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد انجام می‌شود، می‌گوید: مقاومت مصالح شامل طیف وسیعی از آزمون‌هاست که علاوه بر آزمایش‌های خاک، سنگ و مصالح ساختمانی در حال حاضر راه‌اندازی آزمایش‌های ژئومکانیک برای شرکت‌های نفتی و توسعه میدان‌های نفتی در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
یکی از افتخارات ما این است که جزو سه شرکت فعال ایرانی در حوزه ژئومکانیک هستیم؛ یعنی امکان آزمون و بررسی خصوصیات سنگ مخازن نفت و گاز را داریم. این آزمون‌ها تکنولوژی بسیار بالایی دارند و در دنیا سابقه زیادی ندارند.
یکی از افتخارات ما این است که جزو سه شرکت ایرانی فعال در حوزه ژئومکانیک هستیم؛ یعنی امکان آزمون و بررسی خصوصیات سنگ مخزن نفت و گاز را داریم. این آزمون‌ها تکنولوژی بسیار بالایی دارند و در دنیا سابقه زیادی ندارند.
وی با بیان این موضوع که مهندسین مشاور آزمونه فولاد  توانسته است بخش عمده تجهیزات مربوط به این آزمون‌ها به همراه دانش فنی و زیرساخت‌های مهندسی را وارد کرده‌ و بخشی دیگر به‌ویژه در بخش ژئومکانیک را در برنامه پیش‌ روی خود دارد، می‌افزاید: تجربه سال‌ها حضور در صنعت می‌گوید آنچه ما در اروپا به دنبال آن هستیم در ایران نیز قابل رؤیت است. توانایی سازندگان ایرانی به‌ویژه در حوزه نرم‌افزاری بسیار قابل توجه بوده و از تجهیزات خارجی مشابه کمتر نیست. در کشور ما تجهیزات بسیار خوبی ساخته شده و در حال ساخت است. تفاوت در نحوه ارائه خدمات و سیستم پشتیبانی محصول است. ما از امکانات داخلی به خوبی استفاده کردیم.
فعالیت در حوزه متالورژی
بخش دوم از فعالیت‌های شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد آزمایشگاه متالورژی است. مهندس پورزرگر پیرامون چگونگی شکل‌گیری و فعالیت‌های این بخش می‌گوید:
پس از جدا شدن از بدنه ذوب ‌آهن، تجهیزات مختصری در این زمینه در اختیار داشتیم و ابزار را متناسب با بازار توسعه دادیم و علاوه بر توسعه تجهیزات، استانداردها و گواهینامه‌ها و تاییدیه‌های مربوطه را نیز از منابع ایرانی تهیه کردیم.
در مورد آزمون‌های متالورژی، استاندارد ISO17025 را پیاده‌سازی کرده و همکار اداره استاندارد هستیم و تقریباً تمامی مقاطع و تولیدات متالورژی، ریخته‌گری و جوش را مورد آزمون قرار می‌دهیم. در توسعه بخش متالورژی توانستیم یکی از آزمایش‌های بسیار مهم را که آزمایش بررسی رشد ترک خستگی یا سی‌تی‌اٌدی (CTOD) نام دارد در مجموعه به انجام رسانیم. پس از پنج سال مطالعه و صحّه‌گذاری توانستیم این آزمون را در ایران پیاده کنیم. همکاران ما برای این آزمون وقت و انرژی بسیاری گذاشتند. از طریق این آزمون می‌توان اطلاعات مهمی از ویژگی‌ها و خواص فلزات کسب کرد. در حال حاضر نیز تأییدیه شرکت نفت و گاز پارس و دیگر شرکت‌های نفتی را گرفته‌ایم و برای سازمان‌های دیگر نیز این فعالیت را انجام می‌دهیم. راه‌اندازی این آزمایش باعث گردید تا شرکت در خصوص راه‌اندازی آزمایش‌های مکانیک شکست فعالیت‌ خود را توسعه دهد و اکنون آزمایش‌های مکانیک شکست مورد نیاز جهت تولید ریل ملی برای اولین بار در این آزمایشگاه راه اندازی شده است و با عقد قرارداد با ذوب آهن اصفهان می‌توان امید داشت که تولید این محصول استراتژیک با کیفیت جهانی ما را از تامین و خرید آن از کشورهای دیگر بی‌نیاز سازد. همچنین در این حوزه ما آزمایش‌های بسیار خاصی را برای سازمان‌های کشور راه‌اندازی کرده‌ایم یا در حال اجرا می‌باشند.
در توسعه بخش متالورژی توانستیم یکی از آزمایش‌های بسیار مهم را که آزمایش بررسی رشد ترک خستگی یا سی‌تی‌اٌدی (CTOD) نام دارد در مجموعه به انجام رسانیم. پس از پنج سال مطالعه و صحّه‌گذاری توانستیم این آزمون را در ایران پیاده کنیم. همکاران ما برای این آزمون وقت و انرژی بسیاری گذاشتند. از طریق این آزمون می‌توان اطلاعات مهمی از ویژگی‌ها و خواص فلزات کسب کرد.
وی می‌افزاید: در بخش متالورژی، آزمایشگاه کامل مکانیکی متالورژی را داریم. مهندسین مشاور آزمونه فولاد  از نظر آنالیزرها هنوز جای کار دارد اما در آزمون‌های خواص مکانیکی و شیمیایی، می‌تواند اکثر آزمون‌های تعریف‌شده در زمینه متالورژی را با تجهیزات موجود به انجام رساند.
چشم‌انداز آینده ما در این بخش خرید و تجهیز آزمایشگاه به انواع آنالیزرهای کمی و کیفی می‌باشد تا به وسیله آنها یک گام به تبدیل شدن به یک مرکز تحقیقاتی نزدیکتر شویم.
فعالیت در حوزه بازرسی فنی
سومین بخش از مجموعه مهندسین مشاور آزمونه فولاد  بازرسی فنی است. به گفته مدیریت مجموعه - مهندس پورزرگر- شاید سابقه حضور و شکل‌گیری این واحد نسبت به واحدهای دیگر کمتر باشد اما سرعت بالا در کسب مهارت‌های فنی و دانش بازرسی در این واحد موجب شده تا هم‌چون واحدهای دیگر دستاوردها و توانمندی‌های قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. ایشان می‌افزاید:
پس از بازگشت از مأموریت شرکت نفت و تجربه سیستم بازرسی شرکت کره‌ای در آن پروژه و وجود امکانات محدود آزمایش‌های غیر مخرب در شرکت این موضوع را بنیان نهادیم. در حال حاضر فعالیت خوبی در حوزه بازرسی فنی داریم و بالغ بر 80 نفر در این بخش مشغول به کار هستند که در حوزه‌های مختلف اعم از بازرسی، جوش و آزمایش‌های غیر مخرب اسکلت فلزی صنعتی ساختمان، بازرسی مخازن تحت فشار، بازرسی تجهیزات شهر بازی، بازرسی ایستگاه‌های CNG و مخازنCNG  خودرو، بازرسی کالا و تجهیزات صنعتی و مصرفی را شامل می‌شود. اخذ تأییدیه سیستم مدیریت بازرسی ISO17020 از نظام تائید صلاحیت ایران NACI و همچنین تاییدیه بازرسی در زمینه‌های جوش، پوشش و خوردگی، تجهیزات مکانیکال از شرکت ملی گاز و تاییدیه‌های متعدد از سازمان‌های رده‌بندی و دولتی باعث ایجاد اعتماد در صحت، دقت و خدمات شرکت گردیده است.
بازرسی کالا
با گسترش حوزه فعالیت‌های بازرسی شرکت، این بخش فعالیت‌های خود را در حوزه بازرسی کالا نیز توسعه داده است و پس از اخذ مجوز بازرسی کالای استانی و ادامه آن در سطح ملی از معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد، در حال حاضر این خدمات در زمینه‌های مختلفی از جمله پتروشیمی، شیمیایی، پلیمر، مصالح ساختمانی، معدنی، کالاهای مصرفی، لوازم برقی الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری، رایانه، تلفن، نساجی، سلولوزی، آرایشی و بهداشتی، کالاهای صنعتی، صنایع فلزی، تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات مکانیکی الکتریکی و الکترونیکی، تجهیزات شهربازی و پارک‌ها و مخازن تحت فشار در اقصی نقاط ایران ارائه می‌گردد. گستردگی این بخش به نحوی گردیده که فعالیت در این دامنه با مدیریت جداگانه‌ای و به عنوان بخش بازرسی کالا صورت می‌پذیرد.
آزمایش‌های غیر مخرب متداول و پیشرفته
نخستین فعالیت‌های بازرسی شرکت از انجام آزمون‌های غیر مخرب متداول در پروژه‌های توسعه ذوب آهن اصفهان آغاز گردید. در طی این سال‌ها فعالیت‌ در این زمینه به شدت توسعه یافته و به تمامی صنایع در نقاط مختلف کشور ارائه می‌گردد. از جمله این آزمون‌ها به انجام رادیوگرافی به روش‌های ایکس و گاما، رادیوگرافی لوله توسط دستگاه کرالر، آزمون آلتراسونیک، مایعات نافذ و ذرات مغناطیسی می‌توان اشاره کرد که تمامی آنها تحت استاندارد ISO17020 مدیریت و اجرا می‌گردد.
استفاده از روش‌های نوین غیرمخرب  Advanced NDTبا سرعت بسیار زیادی در جهان و در صنایع مختلف در حال رشد است. بدون شک مجموعه بزرگی مانند آزمونه می‌بایست در این راه قدم گذارد. با توجه به حجم بالای سرمایه‌گذاری در این صنعت ما در گام اول با عقد قرارداد همکاری با شرکت‌های خارجی فعالیت خود را توسعه دادیم و امسال با خرید دستگاه PEC (Pulsed Eddy Current) به صورت رسمی در این حوزه وارد شده‌ایم. بازخوردهای اولیه بسیار مناسبی نیز از طرف صنایع صورت گرفته است و امید است در آینده بسیار نزدیک تجهیزات و خدمات این بخش گسترش یابد.
وی در مورد همکاری‌ با شرکت‌های خارجی ادامه می‌دهد: با شاخه خاورمیانه شرکت Tech core آمریکا که در ابوظبی است تفاهم‌نامه همکاری بسته‌ایم. در واقع درخواست‌ها پس از شناسایی، به آنها اطلاع رسانده می‌شود. سپس طبق بررسی فنی که از سوی آنها انجام می‌شود، وارد فاز اجرای مشترک می‌شویم.
این شرکت سعی در جذب مشارکت شرکت‌های بازرسی خارجی در حوزه فعالیت در ایران را دارد و در این خصوص یکی از مهم‌ترین همکاری‌های ما انجام آزمون‌های بازرسی برای شرکت‌های صادرکننده ایرانی است. بر طبق قوانین وقتی شرکتی محصولی را صادر می‌کند باید تحت بازرسی‌های بین‌المللی قرار بگیرد. تاکنون فعالیت‌هایی را با شرکت TUV Rihlond در این زمینه داشته‌ایم.
فعالیت‌های بخش بازرسی شامل حوزه‌های متنوعی از جمله سازه‌های فلزی، مخازن تحت ‌فشار، آزمایش‌های غیرمخرب، بازرسی مخازن، سیستم و ایستگاه‌هایCNG، تجهیزات شهر بازی و زمین‌های بازی می‌شود.
در زمینه بازرسی فنی مباحث کاملاً تخصصی است. بنابراین ایجاد زیرساخت‌های مهندسی و تربیت کارشناسان متخصص و توجه به امر آموزش در این حوزه‌ها بسیار دشوار و مهم است؛ به خصوص در مورد بازرسی‌های جدید مانند شهر بازی و CNG که پیشینه کمتری در ایران دارند. این بخش طرح-های توسعه¬ای در خصوص ورود به بازرسی بالابر آسانسور جرثقیل و همچنین بازرسی تجهیزات تخصصی صنایع نفت و گاز و نیروگاهی و پتروشیمی را در دستور کار خود دارد. همچنین این بخش در سال 96 موفق گردیده که عنوان نهاد بازرسی تائید صلاحیت شده نمونه کشوری را از سازمان استاندارد ملی ایران اخذ نماید.
در خصوص توسعه بازرسی کالا نیز ضمن توجه ویژه به مقوله آموزش و همچنین ورود به بازرسی مواد غذایی در صدر اخذ تأییدیه بازرسی بین المللی سورویانس (بازرسی در مبدا) هستیم تا بتوانیم بازرسی کالا را در مبدا و مقصد برای کالاهای وارداتی و صادراتی به انجام رسانیم.
نگاه به بازارهای جدید
با توجه به خدمات، توانمندی‌ها، دستاوردها و تجهیزات مجموعه، از مهم‌ترین صنایعی که بخش عمده‌ای از بازار پیشِ روی ما را شکل می‌دهند می‌تواند حوزه صنعت خودرو باشد.
این صنعتگر می‌گوید: بحث آزمون و استانداردسازی در صنایع خودرو بسیار مهم و ارزشمند است. بیشتر مراکز قطعه‌سازی و خودروسازی بنا بر الزامات دولتی مجهز به آزمون‌های عمومی و مورد نیار خود هستند. هدف ما از آزمون‌های صنعت خودرو فراهم آوردن تجهیزات بسیار متمایز و ارائه خدمات به صورت یک مرجع تخصصی آزمون است. با راه‌اندازی آزمون خستگی می‌توان امید داشت که همانگونه که در صنعت تولید ریل و مکانیک شکست وارد شدیم آزمون‌های مربوط به صنعت خودرو را برای خودروسازان سازمان دهیم. با توجه به ورود خودروهای جدید، افزایش الزامات، استانداردها و آزمون‌ها معتقد هستم بخش مربوط به صنعت خودرو توجه ویژه‌ای می‌خواهد و باید توسعه یابد. پیش از این برای برخی قطعه‌سازان خودرو و خودروسازان فعالیت‌های آزمایشگاهی و بازرسی و کنترلی انجام داده‌ایم؛ وجود ابزار مکانیکی از جمله تجهیزات کششی از 200 کیلوگرم تا 60 تن این نوید را می‌دهد که مجموعه می‌تواند آزمایش‌های فراوانی را در این زمینه سروسامان بدهد.
وی در خصوص اداره شرکت می‌افزاید: در واقع سیستمی ایجاد کرده‌ایم که همه بخش‌های شرکت به طور مستقل فعالیت می‌کنند؛ دپارتمان‌ها مستقل هستند و کارشناسان تخصصی خود را دارند. از نظر فنی استقلال صددرصدی وجود دارد. در نتیجه خدمات مرتبط به هر صنعت به صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرد.
با توجه به خدمات، توانمندی‌ها، دستاوردها و تجهیزات مجموعه، از مهم‌ترین صنایعی که بخش عمده‌ای از بازار پیشِ روی ما را شکل می‌دهند می‌تواند حوزه صنعت خودرو باشد.
بخش کالیبراسیون:
در کنار این بخش‌ها، بخش‌های دیگری نیز ایجاد شده است. با توجه به تعداد تجهیزات و ابزارآلات موجود در شرکت و نیاز به کنترل و راستی آزمایی عملکرد آنها علاوه بر استفاده از پتانسیل شرکت‌های همکار واحد کالیبراسیون نیرو، جابه‌جایی و سرعت را ایجاد کردیم. تا بتوانیم علاوه بر کنترل و کالیبره تجهیزات فراوان نیروی کششی و فشاری شرکت، به خارج از شرکت نیز خدمات برسانیم. برای ایجاد این دپارتمان (تجهیزاتی از قبیل انواع لودسل و رینگ به صورت فشاری، کششی، تجهیزات کالیبره، جابه‌جایی و سرعت) نیز تأییدیه گرفتیم و در سال 92 به عنوان آزمایشگاه کالیبراسیون نمونه کشوری از طرف سازمان استاندارد انتخاب شدیم.
اصل آموزش، مهم‌ترین اعتقاد مهندسین مشاور آزمونه فولاد
بحث آزمون، بازرسی و کالیبراسیون همواره دستخوش تغییرات است. همواره نیاز به وجود نیروهای متخصص و آموزش‌دیده برای بهره‌مندی از دانش روز دنیا و استانداردهای مرتبط حس می‌شود. بخش آموزش، از دیگر بخش‌هایی بود که با توجه به نیازهای مجموعه ایجاد شد. زیرا سایر دپارتمان‌های تخصصی نیازمند نیروهای آموزش‌دیده و حرفه‌ای می‌باشند و این آموزش‌ها به صورت مستمر باید برقرار گردند.
مدیر مجموعه مهندسین مشاور آزمونه فولاد  واحد آموزش را این‌گونه معرفی می‌کند:
برای آموزش آزمون‌ها از سازمان استاندارد تأییدیه گرفته‌ایم. در زمینه مکانیک و فلزشناسی، مصالح ساختمانی، مقاومت مصالح، متالورژی و مصالح ساختمانی معدنی به دنبال اخذ تأییدیه از سازمان فنی و حرفه‌ای هستیم که این تأییدیه ما را به یک مؤسسه آموزشی تبدیل خواهد کرد.
به گفته وی، استادان طبق دستورالعمل‌های تعریف‌شده در بخش آموزش انتخاب می‌شوند. اگر نیاز آموزشی با توجه به تخصص افراد درون سیستم مرتفع شود از نیروهای داخلی استفاده می‌شود در غیر این صورت، از بیرون سازمان و استادان دانشگاهی داخل و خارج از کشور دعوت می‌کنند.
در حوزه آموزش، با سازمان استاندارد، شرکت‌های فولاد مبارکه، ذوب ‌آهن اصفهان، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور و صنایع دفاع همکاری‌های خوبی انجام شده است و هرساله سمینارها و دوره‌های آموزشی خاص و تخصصی را برای این کارفرمایان و دیگر همکاران در سطوح مختلف تخصصی برگزار می نماییم.
برگزاری سمینارهای آموزشی، رسالت شرکت
شرکت رسالتی بر عهده خود می‌داند و هرساله حداقل 2 سمینار آموزشی علاوه بر دوره‌های روتین برگزار و از استادان معتبر جهت تدریس دعوت می‌کند.
مهندس پورزرگر پیرامون برنامه‌ها و سمینارهای آموزشی شرکت می‌گوید: در یکسال اخیر یک سمینار با حمایت راه و شهرسازی و مؤسسه استاندارد در زمینه بتن، یک سمینار با همکاری شرکت سوئیسی سیکا و سمینار دیگری نیز با حمایت و همکاری انجمن آکرودیته در زمینه تضمین کیفیت و یک سمینار آموزشی در زمینه آلاینده‌ها با همکاری اداره محیط زیست اصفهان برگزار کردیم.
در آینده نزدیک سمیناری با همکاری شرکت وسلینگ در زمینه محیط زیست و با حمایت این سازمان برگزار می‌‌شود که عده ای از مسئولان و کارشناسان محیط زیست در آن حضور دارند. این سمینار با توجه به میزان بالای آلایندگی در کشور اهمیت فراوان دارد.
ارائه خدمات مشاوره
شرکت آزمونه فولاد با پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت مختلف از جمله ISO9001، ISO17025 و ISO17020 و گذراندن چندین دوره ممیزی در هر کدام ازین موارد و همچنین با تجربه بالا در جوش، آزمایش‌ها و بازرسی‌های مربوط به آن، در کنار خدمات آموزشی خود گامی در جهت ارائه خدمات مشاوره سیستم‌های مدیریت به خصوص در سه رشته مدیریت آزمایشگاه ISO17020، مدیریت سازمان بازرسی، الزامات کیفی جوشکاری ذوبی ISO8834 برداشته است و در این راستا بااتکا به نیروهای کارآمد داخلی و مشاوران خارجی تجربیات موفقی در پیاده‌سازی و به ثمر نشاندن این خدمات برای مشتریان خود داشته است.
بالا رفتن سن صنایع، نیاز مبرم به دانش خوردگی
عمر صنایع در کشور ما بالغ بر 50 سال است. در چنین شرایطی صنایع با پدیده خوردگی روبه‌رو هستند. این موضوع اهمیت راه‌اندازی بخش خوردگی را بیشتر می‌کرد. این بخش نیز هم‌چون برخی واحدهای دیگر بنا بر احساس نیاز و ضرورت در مجموعه راه‌اندازی گردید.
این صنعتگر بیان می‌کند: فعالیت بخش خوردگی در دو حوزه آزمون و مشاوره فنی است که در بخش مشاوره فنی فعال‌تر است. تجهیزات مربوط به آزمون‌های خوردگی به مرور در حال خریداریست و در حال توسعه نیز هستیم. در حال حاضر با داشتن تجهیزاتی مانند پتانسیو استات و حمام مه‌نمکی کمتر آزمون‌ها برون‌سپاری می‌شوند. علاوه بر ارائه خدمات آزمایشگاهی تخصص ما در بخش خوردگی ارائه مشاوره‌هایی از قبیل آنالیز، علل تخریب، بررسی و راه‌اندازی سیستم‌های حفاظت کاتدی است. در این باره در پروژه‌های بزرگ کشوری مشغول فعالیت هستیم.
مشتریان اصلی ما عموماً صنایع فولاد، نفت، پتروشیمی، گاز، مترو و نیرو هستند. البته خدمات مهندسین مشاور آزمونه فولاد  در تمام صنایع کاربردی است. وزارت نیرو، وزارت دفاع، وزارت صنایع، مسکن و شهرسازی، شهرداری‌ها، اداره استاندارد و محیط زیست از دیگر مشتریان ما هستند.
مهندس پورزرگر در خصوص دفاتر نمایندگی و خدمات این شرکت می‌گوید: اندیشه توسعه به شهرهای دیگر را از سال‌های گذشته داشته‌ایم.
در بخش بازرسی کالا برای اخذ تائیدیه بازرسی ملی و بازرسی بین المللی سورویانس، نیاز به گسترش حوزه فعالیت و ثبت بیشتر شعبه‌ها و نمایندگی‌های رسمی بوده است. بنابراین بحث شعب را جدی پیگیری می‌کنیم. در حال حاضر شعبه ساری ما وارد سومین سال فعالیت شده است و گردش مالی مناسبی نیز دارد. یک شعبه در بوشهر (عسلویه) و یک شعبه در خوزستان (ماهشهر) داریم. یک دفتر نیز در تهران داریم. شعبه تازه تاسیس در گیلان (رشت) و نمایندگی های کرمان، شمال اصفهان، شیراز و کرمانشاه در حال فعالیتند. هر کدام از این شعب و نمایندگی‌ها تیم فنی و کارشناسان متخصص خود را دارند که همه زیر نظر مدیریت شعب فعالیت می‌کنند. در بخش بین‌الملل دفتر آزمونه در آلمان نیازهای تجهیزاتی، آموزشی و همچنین بازرسی‌های موردی ما را مدیریت می‌کند و امید است تعداد این نمایندگی‌ها و شعب چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی گسترش یابد.
وی درباره نحوه فعالیت نمایندگی‌ها بیان می‌کند: نمایندگی‌ها عمدتا سفارش کار می‌گیرند. شعب ما در بازرسی‌ها زیرنظر بخش‌های مربوطه فعالیت می‌کنند. هنوز در شهرستان‌ها آزمایشگاه مستقل نداریم. البته لازم به ذکر است در زمینه مقاومت مصالح در محل پروژه‌ها آزمایشگاه‌های محلی بیشتر در زمینه مقاومت مصالح داریم. در پروژه‌های غرب کشور سه آزمایشگاه بزرگ مستقر داریم که مربوط به پروژه‌های مشخصی است و اگر پروژه تمام شود آزمایشگاه نیز فعالیتش به پایان می‌رسد. برای مثال ما در سد داریان کرمانشاه آزمایشگاه داریم اما آن آزمایشگاه مخصوص پروژه سد داریان بوده و هیچ نمونه‌ای خارج از سد داریان را خدمات نمی‌دهد.
تعامل و همکاری با شرکت‌های بین‌المللی
ایشان در این باره که آیا تحت لیسانس شرکت خارجی خاصی هستند یا مشارکت علمی دارند، می‌گوید: همانطور که گفته شد از نظر فنی در بخش ژئوتکنیک و مقاومت مصالح با شرکت ویله تبادلات علمی و تجهیزاتی داریم؛ برای شرکت ویله خدماتی در ایران انجام داده‌ایم و در مقابل آنها نیز بر اساس توافق‌نامه هرگونه خدماتی که ما نیاز داریم و در سطح ایران قابلیت اجرایی دارد را برای ما سامان می‌دهند. شرکت دیگر شرکت Tech core آمریکا است که در زمینه آزمون‌های غیر مخرب پیشرفته با آنها تفاهم‌نامه همکاری داریم. هم‌چنین با یک شرکت معتبر آلمانی به نام «وسلینگ» در خصوص خدمات آزمایشگاهی و محیط زیست در ارتباط هستیم و این ارتباطات با دیگر شرکت‌ها در حال گسترش است.
وی می‌افزاید: با حمایت شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد، شرکت بیناآزما را بنیان‌گذاری کرده‌ایم. این شرکت توسط مهندس آرش پورزرگر اداره می‌شود و در زمینه‌های آزمایش‌های مقاومت مصالح، شیمی، ژئوتکنیک، فلزات گرانبها و آزمون‌های محیط زیست فعال است؛ برنامه‌ها و همکاری‌هایی که ما با شرکت وسلینگ سروسامان داده‌ایم را پیش می‌برد. بنا داریم با همکای‌های بین‌المللی یکی از معتبرترین مراکز آزمون و بازرسی در حوزه اندازه‌گیری و بررسی آلاینده‌های محیط زیست پایه‌گذاری کنیم. برخی آزمون‎ها، اندازه‌گیری‌ها و استانداردها برای نخستین بار است که توسط شرکت بیناآزما به کشور وارد می‌شود.
این صنعتگر با بیان اینکه دو پروژه بزرگ بازرسی را با همکاری شرکت متپروم روسیه انجام داده‌اند، در این باره توضیح می‌دهد: با همکاری شرکت متپروم بر اساس یک قرارداد متقابل، بازرسی کارگاه فولادسازی ذوب‌ آهن اصفهان و سازه‌های فلزی 40ساله فولادسازی اصفهان را انجام داده‌ایم. این بازرسی توسط نیروهای ایرانی انجام و اطلاعات به آنها ارائه شد. پس از بازرسی، این سازه را به مدت 20سال ضمانت کردیم. در حال حاضر با همکاری شرکت متپروم روسیه و شرکت ایرانی مرآت، کنسرسیومی را برای تولید تیرگِردِرهای زیر جرثقیل‌های سنگین فولادسازی ذوب ‌آهن سازمان داده‌ایم.
در این همکاری‌ها، نقش بخش آموزش و بومی‌سازی دانش از اهم نکات بوده است. همچنین همکاری‌هایی در زمینه‌های مختلف در پروزه‌های ملی با شرکت‌هایی از استرالیا، ژاپن، کانادا، مالزی، چین و امارات متحده عربی در این سال‌ها داشته‌ایم.
اعزام کارشناسان به دیگر کشورها
در تمام تعاملات خارجی بومی‌سازی دانش و ارتقای مهارت فنی تیم تخصصی مهندسین مشاور آزمونه فولاد  بسیار مورد توجه بوده است که می‌توان به این موارد اشاره کرد:
علاوه بر دوره‌های آموزشی چند ماهه در آلمان جهت دو نفر از مدیران شرکت در زمینه مهندسی جوش و آزمایشهای غیرمخرب سطح III، سه نفر از همکارانمان برای آموزش و راه‌اندازی تجهیزات آزمایشگاهی به کشور آلمان اعزام شدند تا بتوانند کار راه‌اندازی و خدمات پس از فروش تجهیزات را در ایران انجام دهند. همچنین جهت راه اندازی آزمون CTOD سه نفر از کارشناسان به کشور مالزی اعزام گردیدند. علاوه بر آن، اخیرا جهت آموزش در خصوص آزمون پالس ادی کارنت 4 نفر از پرسنل شرکت به کشور امارات متحده عربی اعزام گردیدند. به طور کلی، نگاه شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد از نخستین‌روز به بحث آموزش و ارتقای زیرساخت‌های فنی- مهندسی مثبت بوده و در این باره هزینه‌های بسیاری انجام شده است. در حد توان، نیاز آموزشی افراد را با توجه به شرایط مجموعه فراهم کردیم.
در مجموع نگاه به تحصیلات و آموزش پرسنل مثبت است تا جایی که بسیاری از همکاران برای ادامه تحصیل حمایت شدند هرچند این موضوع در برخی موارد آسیب‌هایی به اجرای کار می¬زند.
مدیریت شرکت نگاهی ملی به مقوله آموزش دارد. ایشان معتقد هستند مهم‌ترین موضوع این است که یک مهندس به کشور خدمت ‌کند، چه هنگامی که در این شرکت مشغول است و چه زمانی که از شرکت خارج شود.
چنانچه در فضای اعتدال‌یافته پسابرجام گشایشی در روابط بین‌المللی ایجاد شود، امکانات و مراودات خوبی با دیگر کشورها به خصوص آلمان داریم که این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم با اروپا همکارهای بیشتری را پیش ببریم.
چشم‌انداز توسعه در همه زمینه‌ها
ایشان در خصوص برنامه‌های کلان توسعه افزود: در دنیای امروز توقف به معنی مرگ است و توقف جایز نیست. ما نمی‌توانیم به خود اجازه توقف دهیم. از این رو، برای همه بخش‌ها برنامه توسعه داریم. مثلأ در حوزه بازرسی فنی کالا، باید گواهینامه‌های بین‌المللی دریافت کنیم و با مرکز بزرگ بازرسی بین المللی کانال¬¬های همکاری ایجاد نماییم و در این جهت هدف‌گذاری کرده‌ایم.
یکی از کارهایی که انجام داده‌ایم در حیطه مواد غذایی و بازرسی مواد مصرفی بوده است. هدف این است که بتوانیم در آینده به عنوان یک شرکت ایرانی، بازرس فنی کالا و نماینده شرکت‌های معتبر بین‌المللی در ایران باشیم.
در حوزه آزمایشگاه، در حال حاضر به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان هستیم؛ و در سال گذشته توانسته ایم مقام 14 را در بین آزمایشگاه های شبکه آزمایشگاهی کشور کسب نماییم. بیشتر تجهیزات ما مرتبط با آزمون‌های مکانیکی هستند. همه هدف و نگاه ما این است که در آینده بیشتر در حیطه آنالیزرها و آنالیز مواد متالورژی و معدنی مختلف سرمایه‌گذاری کنیم.
در زمینه NDT در نظر داریم در حوزه Advanced NDT وارد شویم و در این خصوص با خرید دستگاه PEC، سرمایه گذار مطلوبی صورت پذیرفته و امیدواریم بسته به نیاز بازار تجهیزات دیگری را فراهم کنیم.
در زمینه مقاومت مصالح، آزمون‌های ارزشمند و پیچیده خصوصیات سنگ مخزن در حال رایزنی برای خرید یک تجهیز خاص برای سرعت امواج طولی و عرضی اولتراسونیک در سنگ در شرایط بحرانی هستیم. این دستگاه بسیار گران‌قیمت است و در صورت خریداری در ایران منحصر به فرد خواهد بود.
در زمینه خوردگی آزمایشگاه‌مان نوپا است و باید تجهیزات جدید خریداری شود. علاوه بر توسعه تجهیزات و سخت‌افزارها متخصصین و کارشناسانی برای تکمیل تخصص در واحد خوردگی به مجموعه ملحق شده‌اند و می‌بایست توسعه یابند.
نمی‌توانیم به خود اجازه توقف دهیم. برای همه بخش‌ها برنامه توسعه داریم.
وی ادامه می‌دهد: یکی از شعارهای ما برای ماندگاری این است که بنا داریم این شرکت را به نسل سوم بسپاریم؛ زیرا نسل ما در حال خروج از گردونه است؛ نسل دوم در حال فعالیت و نسل سوم در حال ورود به بازار کار است.
برنامه‌ای 70ساله در نظر داریم تا شرکت 70سال آینده نیز روی پا بماند، مگر اینکه اتفاقی خارج از عهده ما بیفتد. برنامه ما این نیست که بازار مقطعی را بگیریم و سود ببریم بلکه می‌خواهیم هرکجا وارد شدیم ماندگار باشیم.
این صنعتگر بارزترین مشخصه شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد را همدلی و همکاری دوستانه اعضا با یکدیگر می‌داند. و نگاه مدیریت مجموعه به تمام اعضا مانند یک خانواده می‌ماند؛
"در روز تأسیس نیز بنا گذاشتیم که زیر یک سقف طیف وسیعی از خدمات آزمایشگاهی را به مشتریان ارائه دهیم."
در حال حاضر اگر بخواهید یک سازه یا کارخانه بسازید ما مطالعات مربوط به زمین را انجام می‌دهیم، کلیه آزمون‌های در طول ساخت تا آزمایش رنگ و سایر آزمون‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی را انجام می‌دهیم. این امر مهم روزی هدف ما بود که از حوزه ساختمان فراتر رویم و خوشبختانه امروز این امر در حال محقق شدن است.
اینکه ما خدمات را با بهترین کیفیتِ استاندارد ارائه دهیم شعار نیست بلکه وظیفه است. یک آزمایشگاه اگر به صورت غیراستاندارد فعالیت کند، دیگر آزمایشگاه نیست.
به عنوان مثال، اگر یک قندانِ بدون در یا ترک‌خورده داشته باشیم، هم‌چنان کار قندان را انجام می‌دهد، اما اگر یک ترازو داشته باشیم که دچار اختلالی کوچک باشد، آنگاه نه تنها آن وسیله دیگر ترازو نیست، بلکه ضد ترازو و ضد ارزش است؛ زیرا عددی را به ما می‌دهد که معتبر نیست؛ یا کم یا زیاد است.
با این وصف، می‌توان گفت آزمایشگاه کار ترازو را انجام می‌دهد. اگر آزمایشگاه به صورت استاندارد عمل نکند ضد ارزش است. ارائه خدمات آزمایشگاهی باید در صحت کامل صورت بگیرد. این مهم جزو بایدهای ما است. ما برای ایران این آرزو را داریم که شرکت‌هایی نظیر ما افزایش یابد و این، شعار ما است. در کشورهای صنعتی و تراز اول دنیا تجهیزات آزمون فراتر از استانداردها عمل می‌کنند.
اینکه ما خدمات را با بهترین کیفیتِ استاندارد ارائه دهیم شعار نیست بلکه وظیفه است. یک آزمایشگاه اگر به صورت غیراستاندارد فعالیت کند، دیگر آزمایشگاه نیست.
لزوم افزایش شرکت‌هایی مشابه در ایران
معتقدیم اکنون آنچه ایران را ایران کرده است، سازمان‌های آن است که اگر این سازمان‌ها وجود نداشته باشند دیگر در این کشور صنعتی وجود نخواهد داشت.
ما به عنوان مجموعه‌ای که در حوزه آزمایشگاه، کنترل و بازرسی فعالیت می‌کند، این شانس را داشتیم که شرکت‌های مشابه خود را در دیگر کشورهای دنیا ببینیم. از ثمرات و نتایج حضور این‌گونه سازمان‌ها و نقش پررنگی که در توسعه صنعت دارند آگاهیم. از این رو، امیدواریم چنین سازمان‌ها و مراکز کنترل کیفیت و آزمایشگاهی بیش از پیش در کشور توسعه یابد. نکته مهم بعدی ارتباط این مراکز با یکدیگر و با صنعت است. باید مراکز کنترل و آزمون در تمام ایران شناسایی شوند. اینگونه قادریم توانمندی‌های بومی و استانی را در تمام شهرها شناسایی کنیم. بدون شک با ایجاد چنین زنجیره قدرتمندی شاهد ارتقای کیفیت در تمام محصولات و صنایع خواهیم بود.
ایشان در خصوص بحث صادرات می‌گوید: همکاری‌هایی با یکی از شرکت‌های کردستان عراق داشتیم. به عنوان آزمایشگاه منتخب آنها، اجناس وارداتی از ایران مورد آزمایش قرار میگرفت که متأسفانه برخی ناامنی‌ها در آن منطقه این بازار را برهم زده است. ولی این مجموعه آمادگی جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها را دارد.
معتقدیم "مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد"
در خصوص کیفیت، نکته‌ای که دارم مربوط به شعارزدگی است. شعار در ایران بیشتر از نیاز است؛ شعار برای پیشرفت یک سازمان لازم است. اما باید به همین اندازه بسنده کرد و وارد عرصه کار شد. من 74 سال دارم که 51 سال آن را در صنعت آزمایشگاه و کنترل گذرانده‌ام. بعد از سال‌ها تجربه فقط این را می‌دانم که مملکت ما بیش از هر چیز به "کار" نیاز دارد. هنوز کارهای بسیاری برای انجام احساس می‌شود. باید در جامعه نهادینه کرد که "مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد" تا ایران بهتری داشته باشیم.