سنجش دقت و صحه‌گذاری
کسب نمایندگی‌های انحصاری در تامین
تجهیزات کالیبراسیون دما، فشار و الکتریکال
مزیت رقابتی شرکت سنجش گستر کاوه


آزمایشگاه کالیبراسیون ارائه خدمات کالیبراسیون در زمینه دما و رطوبت، با بهره‌گیری از مراجع اولیه، ثانویه و کاری، ارائه خدمات کالیبراسیون در زمینه فشار به عنوان اولین آزمایشگاه پرایمری فشار با بالاترین سطح دقت در ایران، کالیبراسیون شیرهای اطمینان به پشتوانه شرکت ایده گستر کاوه و بهره‌گیری از نمایندگی انحصاری برند ITAL Control ایتالیا، کالیبراسیون جرم و حجم با بهره‌گیری از استانداردهای اولیه، ثانویه و کاری، کالیبراسیون تجهیزات ابعادی، کالیبراسیون شیمی و کالیبراسیون نیرو
خدمات کالیبراسیون فعالیت در زمینه آموزش دوره‌های تخصصی کالیبراسیون و سیستم‌های مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO17025 با بهره‌گیری از مدرسان متخصص و کار آزموده
فروش دستگاه‌های کالیبراسیون ارائه مشاوره و تامین تجهیزات اندازه‌گیری و کالیبراتورهای مورد نیاز صنایع به پشتوانه نمایندگی‌های منحصر به فرد شرکت ایده گستر کاوه (شرکت مادر) و بهره‌مندی از دانش فنی کارشناسان مجموعه

 

شرکت مهندسی سنجش گستر کاوه 
آدرس دفتر شماره 1: تهران، میرداماد، خیابان نسا، کوی پیرزاده، پلاک 3، ساختمان سام
آدرس دفتر شماره 2: خیابان کارگر جنوبی، میدان گمرک، به سمت راه آهن بعد از سه راهی زربافیان، پلاک 116
تلفن: 22909455-021                      www.sgk-ir.com
مجهزترین آزمایشگاه پرایمری فشار و دما
با حفظ ردیابی به مراجع بین‌المللی با دریافت
نمایندگی از شرکت‌های ویکا و دی‌اچ‌بودنبرگ
برای اولین بار در ایراندر شماره ششم نشریه فناوری آزمون و اندازه‌گیری با گروه شرکت‌های ایده گستر کاوه آشنا شدیم. شرکت ایده‌گستر کاوه در سال 1374 با تکیه بر تجارب فنی و بازرگانی مجید مصلحی آغاز به کار کرد. زمینه فعالیت این شرکت در دو بخش ابزار دقیق شامل تجهیزات کالیبراسیون، آزمون و اندازه‌گیری و بخش مکانیک شامل ماشین‌آلات لپینگ و پولیشینگ، میزهای آزمون شیرهای صنعتی و تجهیزات گریندینگ شیرها می‌باشد. جهت جلب رضایت مشتری، ارائه هر چه بهتر خدمات پس از فروش و پشتیبانی فنی آزمایشگاه‌های کالیبراسیون، واحدهای فنی جهت آموزش توسط اساتید داخلی و خارجی و نصب و راه‌اندازی در مجموعه فعال گردید. انجام عملیات کالیبراسیون و تامین تجهیزات مورد نیاز به شرکت سنجش گستر کاوه واگذار گردید. در این گزارش برآنیم تا ابعاد گوناگون فعالیت‌های مجموعه ایده گستر کاوه را بیان نماییم. در حال حاضر مجموعه آزمایشگاه‌های سنجش گستر کاوه با مدیریت مهندس دلارام غفاریان انجام خدمات کالیبراسیون در زمینه‌های دما، فشار، فشار پرایمری، رطوبت، جرم، حجم، شیمی، ابعاد و نیرو را بر عهده دارد. این شرکت با تکیه بر تجارب شرکت مادر- ایده گستر کاوه کار خود را آغاز کرد و هم اکنون توانسته است در دو بخش آزمایشگاه و فروش تجهیزات آزمون جایگاه معتبری را در صنعت آزمون کشور به دست آورد. آزمايشگاه فشار اين شرکت، اولين آزمايشگاه خصوصي در ايران است و قادر به کاليبره نمودن انواع کالیبراتور فشار با بار مرده با بهترين توان اندازه‌گیری و قابلیت ردیابی به مراجع بین‌المللی است. در این گزارش سعی نموده‌ایم توانمندی‌های  متمایز این مجموعه را که در سایه تلاش و پشتکار مدیریت و سایر کارشناسان مجموعه تحقق پیدا کرده بیان نماییم.
شرکت سنجش‌گستر کاوه از سال 1376 افتخار همکاري با بسياري از صنايع و آزمايشگاه‌هاي معتبر کشور را دارا مي باشد. از جمله: صنایع فولاد ، نفت و گاز ، پتروشیمی ، صنایع نظامی ، صنایع هوایی، صنایع دارویی، خودرو سازی، صنایع غذایی و بهداشتی و....

شرکت سنجش‌گستر کاوه
آزمایشگاه کالیبراسیون سنجش‌گستر کاوه در زمینه کالیبراسیون، تعمیر و تنظیم تجهیزات اندازه‌گیری مطابق با صلاحیت‌های موجود در گواهی‌نامه‌های این شرکت فعال است. این گونه است که می‌تواند، کوچک‌ترین عدم قطعیت را در اندازه‌گیری‌ها داشته باشد.
از دیگر زمینه‌های فعالیت این شرکت تامین تجهیزات کالیبراسیون با پشتیانی ایده‌گستر کاوه (شرکت مادر) است و این نکته این فرصت را فراهم نموده تا با بهره‌گیری از نمایندگی‌های انحصاری  WIKA /DH-Budenberg و ISOTECH  آزمایشگاه‌هایی با جدیدترین و پیشرفته‌ترین استانداردهای مرجع و نیروی متخصص و کار آزموده به وجود بیاید.
آزمایشگاه کالیبراسیون پرایمری  فشار در شرکت "سنجش گستر کاوه" مجهز به تجهیزات رده اول بوده و به عنوان اولین آزمایشگاه پرایمری با حفظ ردیابی در ایران آماده ارائه خدمات است. با توجه به گواهی تایید صلاحیت، این مجموعه بهترین توان اندازه‌گیری را در دست دارد. ازدیگر کمیت‌های قابل کالیبره در آزمایشگاه‌های مجموعه سنجش گستر کاوه کالیبراسیون دما، کالیبراسیون جرم و حجم، کالیبراسیون شیمی، کالیبراسیون نیرو و ابعاد است.
این شرکت مجهز به ولوشاپ با کامل‌ترین تست بنچ (میز آزمون) از شرکت ITAL CONTROL  ایتالیا در مکانی بالغ بر 1000 متر مربع جهت عملیات کالیبراسیون، تعمیر و تنظیم شیرهای اطمینان است.
آزمایشگاه کالیبراسیون این مجموعه نه تنها دارای گواهی نامه به شماره ISO/NACI 17025 NO 150  از نظام تایید صلاحیت ایران  (NACI)  بوده بلکه در این راستا ردیابی خود را به استانداردهای ملی و بین المللی نیز حفظ کرده است. استفاده از امکانات بازرگانی ِایده گستر کاوه و امکانات فنیِ آزمایشگاه موجب گردیده این شرکت در زمینه تامین تجهیزات کالیبراسیون همراه با گواهی قابل ردیابی و ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه تاسیس آزمایشگاه فعالیت بسیار چشمگیری داشته باشد.
خانم مهندس غفاریان مدیر آزمایشگاه شرکت سنجش گستر کاوه در تشریح سیستم ردیابی تجهیزات آزمایشگاه کالیبراسیون در این شرکت بیان داشتند:
آزمایشگاه‌های شرکت سنجش‌گستر کاوه به واسطه نمایندگی‌های دریافت شده از ایزوتک  و دی‌اچ‌بودنبرگ در بخش دما و فشار در سطح بسیار بالایی از نظر تجهیزات و توان اندازه‌گیری قرار دارد. آزمایشگاه دما مجهز به  سنسورهای مرجع استاندارد  (ترمومتر مقاومتی و ترموکوپل مرجع) که بعد از نقاط ثابت دمایی بالاترین سطح دقت را دارند همراه با گواهی کالیبراسیون قابل ردیابی به مراجع بین المللی است. این تجهیزات به صورت دوره‌ای جهت کالیبراسیون برای آزمایشگاه‌های مرجع  ایزوتک و ویکا-دی اچ بودنبرگ ارسال می‌شوند.
البته در مورد آزمایشگاه دما این توضیح را بدهم که به دلیل احتمال بالای آسیب‌ دیدن تجهیزات در ارسال به خارج از کشور، معمولاً آن‌ها را برای کالیبره نمی‌فرستیم. بلکه هر سه سال یک‌بار یک نمونه‌ جدید خریداری می‌کنیم. نمونه‌های قبلی‌ را با تجهیزات جدیدتر کالیبره کرده و به عنوان مراجع ثانویه  از آن‌ها استفاده می‌کنیم. برای مثال یک مورد ترمومتر مقاومتی استاندارد (SPRT) و یک عدد ترموکوپل استاندارد در سال 2015 و 2016 از ویکای آلمان و ایزوتِک انگلستان به همراه گواهی کالیبراسیون قابل ردیابی خریداری شده‌اند.
در آزمایشگاه فشار پرایمری نیز قابلیت ردیابی به مراجع بین‌المللی برقرار است و تجهیزات فشار مرجع این شرکت در سال 2016 جهت کالیبراسیون دوره‌ای به شرکت ویکا آلمان ارسال گردیده است. در واقع می‌توان گفت در حال حاضر این آزمایشگاه جدیدترین ردیابی به مراجع بین‌المللی را در زمینه دما و فشار داراست.
یکی از نکات قابل اهمیت در این خصوص نیز تایید ترکاک (مرجع اعتبار دهی ترکیه) بوده است، اعضای این مجموعه در سال 94 بازدیدی از آزمایشگاه سنجش گستر کاوه داشته‌اند که بسیار رضایت بخش بوده و طبق گفته خودشان آزمایشگاه  فشار این شرکت در سطح آزمایشگاه مرجع استاندارد ترکیه قرار دارد. در بخش خبری سایت اداره‌ نیز استاندارد به این موضوع اشاره شده است.
آزمایشگاه‌های شرکت سنجش گستر کاوه به واسطه نمایندگی‌های دریافت شده از ایزوتک  و دی اچ بودنبرگ  در بخش دما و فشار در سطح بسیار بالایی از نظر تجهیزات و توان اندازه‌گیری قرار دارد. آزمایشگاه دما مجهز به  سنسورهای مرجع استاندارد ( ترمومتر مقاومتی و ترموکوپل مرجع) که بعد از نقاط ثابت دمایی بالاترین سطح دقت را دارند همراه با گواهی کالیبراسیون قابل ردیابی به مراجع بین المللی است. این تجهیزات به صورت دوره‌ای جهت کالیبراسیون برای آزمایشگاه‌های مرجع  ایزوتک و ویکا-دی اچ بودنبرگ ارسال می‌شوند.
مدیر مجموعه سنجش گستر کاوه در مورد تعیین زمان کالیبراسیون تجهیزات این مجموعه می‌گوید:
در حالت کلی مراجع دما هر سه سال یک بار و مراجع فشار هر پنج سال یک بار کالیبره می‌شوند. علاوه بر موارد و نکات مفیدی که خود کارخانه‌های سازنده؛ دی‌اچ‌بودنبرگ یا ایزوتِک به ما می‌دهند؛ استانداردهای بین‌المللی نیز وجود دارند که شاخص‌های تاثیرگذار مانند تعداد دفعات استفاده از دستگاه، نحوه‌ استفاده و شرایط محیطی که بر تناوب ارسال دستگاه برای کالیبراسیون تاثیر دارد را مطرح می‌کند. در سال‌های تحریم عمدتاً شرایط سخت‌تر شده بود. با توجه به اینکه شرکت مادر (شرکت ایده‌گستر کاوه) نماینده انحصاری برند ایزوتک و دی اچ بودنبرگ در ایران است و دفاتری در خارج از کشور نیز دارد؛ لذا با توجه به هدف توانمندی این آزمایشگاه‌ها سعی شده تجهیزات این شرکت در سطح بالا و به روز نگه داشته شوند و از نظر ردیابی هم توانسته‌ایم با وجود مشکلات ناشی از تحریم‌های بین‌المللی هر سال این کیفیت را حفظ کنیم. البته با توجه به مشکلات تحریم تجهیزاتی که قبلا به انگلستان ارسال می شدند؛ در حال حاضر به آلمان ارسال می‌گردند. ولی در نهایت ردیابی حفظ شده و در حال حاظر تنها شرکت کالیبراسیون در زمینه دما و فشار با ردیابی مستقیم و به روز  به مراجع بین المللی هستیم.
آزمایشگاه کالیبراسیون دما:
آزمایشگاه کالیبراسیون دمای شرکت "سنجش‌گستر کاوه"  قابلیت کالیبراسیون انواع تجهیزات دمایی را در گستره‌ 40- تا 1200+ درجه سانتی‌گراد دارد. این آزمایشگاه مجهز به سنسور مقاومتی استاندارد (SPRT Model: 909H : ISOTECH) و ترموکوپل مرجع CTP9000: WIKA)  (Model: و (Model: 1600: ISOTECH ) است و قابلیت ردیابی آن به مراجع بین المللی UKAS انگلستان و DKD آلمان می‌رسد.
از دیگر نقاط قوت این آزمایشگاه، آزمون نقطه‌ سه‌گانه‌  آب است. در این آزمایشگاه، آزمون نقطه‌ سه گانه آب مطابق با استاندارد ITS-90 در سطح بین المللی کالیبره می‌شود. آزمایشگاه دما از نقطه سه گانه آب معمولاً برای انجام آزمون میان دوره‌ایِ مراجع خود و سایر شرکت‌ها استفاده می‌کند.
یکی دیگر از فعالیت‌های آزمایشگاه دما؛ کالیبراسیون ترمومترهای لیزری تا دمای 1200+ درجه‌ سانتیگراد است. این آزمایشگاه مجهز به کوره‌های مرجع کالیبراسیون برای ترمومترهای لیزری(black body source)  می‌باشد.
آزمایشگاه دما به عنوان مرجعی معتبر، قابلیت کالیبراسیون سنسورهای مرجع دیگر آزمایشگاه‌های کالیبراسیون همراه با ارائه ضرایب و معادلات درون‌یابی را دارد و از این لحاظ ردیابیِ بسیاری از آزمایشگاه‌های کالیبراسیون ایران از طریق شرکت سنجش گستر کاوه صورت می‌گیرد.
مدیر مجموعه آزمایشگاه‌های شرکت سنجش گستر کاوه در مورد همکاری با اداره‌ استاندارد در زمینه‌ کالیبراسیون مراجع می‌گوید:
اداره‌ استاندارد در راستای ممیزی‌هایی که از دیگر شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها دارد برخی شرکت‌ها را که امکان ردیابی به مراجع معتبر بین‌المللی دارند؛ معرفی می‌کند. در بسیاری موارد نیز ممیزین این سازمان با توجه به اطلاعاتی که در خصوص شرکت ما دارند، برای کالیبره‌ کردن دستگاه مراجعِ دما و فشار سایر شرکت‌ها، مجموعه سنجش گستر کاوه را معرفی می‌کنند.
آزمایشگاه فشار
مهندس غفاریان مدیریت مجموعه سنجش گستر کاوه در مورد آزمایشگاه فشار این مجموعه می‌گوید: دی‌اچ‌بودنبرگ انگلستان یکی از بهترین تولیدکنندگان مراجع فشار است. در سال 2005 میلادی مطابق با سال 1384 شمسی برای گرفتن نمایندگی آن شرکت در ایران اقدام کردیم. یکی از الزامات آنها این بود که حتماً آزمایشگاهی در بالاترین سطح مرجع فشار  را داشته باشیم. با توجه به اینکه رده درستی مراجع قابل ارائه این شرکت بسیار بالا است و در ایران امکان کالیبراسیون دوره‌ای این تجهیزات وجود ندارد، لذا در ابتدا جهت تامین خدمات پس از فروش و در ادامه به عنوان مطرح شدن اولین مرجع پرایمری در ایران اقدام به احداث این آزمایشگاه کردیم. کلیه‌ موارد اعم از طراحی آزمایشگاه تا تامین تجهیزات و آموزش‌های مورد نیاز پرسنل با مشاوره و همکاری شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ بوده است. این آزمایشگاه در طبقه‌ زیرزمین ساختمان و با دیوارهای دو جداره به نحوی طراحی شده تا دما و رطوبت به صورت کامل در طول انجام آزمون کنترل ‌شود. دقت کنترل دما در این آزمایشگاه حداکثر 5/1±  درجه سانتی‌گراد و کنترل رطوبت تا 10± درصد می‌باشد. شرایط محیطی آزمایشگاه در هنگام آزمون دقت بسیار بالایی دارد.
كاليبراتورهاي فشار با بار مرده (Dead weight tester) در بالاترین سطح استاندارد (CLASS A) در گستره‌‌ 1- تا 1200 بار در دو نوع پنوماتیک و هیدرولیک با عدم قطعیت 006/0 درصد که بالاترین سطح دقت را در کشور دارند، از جمله تجهیزات موجود در آزمایشگاه فشار هستند.
این مجموعه مجهز به لوازم جانبی مانند ارتفاع‌ سنج‌های مغناطیسی، کنترل‌کننده‌های دما و نرم افزار پرایمری است. در خصوص نرم افزار نیز می‌توان گفت که در واقع بخش عمده‌ای از قیمت اصلی تجهیز را در بر می‌گیرد. در اندازه‌گیری فشار شاخص‌های زیادی از جمله: شتاب گرانش، دمای محیط، رانش هوا، اختلاف ارتفاع و... دخیل هستند که تمام این موارد در این نرم‌افزار لحاظ شده و محاسبه می‌شود. یکی از مزیت‌های رقابتی آزمایشگاه ما نسبت به سایر شرکت‌ها وجود نرم‌افزارهای پیشرفته‌ در این تجهیزات است. در هر دوره‌ کالیبراسیون تجهیزات، نرم‌‌افزارها نیز به همراه تجهیزات ارسال و به‌روزرسانی می‌شود.
وی افزود: علاوه بر این تجهیزات، ما در این آزمایشگاه مجموعه‌ای از کنترلرهای خیلی دقیق مثل  MC-1و  CPC 80000برای فشار داریم. شاید به دلیل تکنولوژی بسیار بالایی که دارند؛ در طول سال خیلی کاربردی نداشته باشند اما به دلیل الزام نمایندگی و هم به سبب ارتقای آزمایشگاه این تجهیزات را فراهم کرده‌ایم. البته در آزمایشگاه فشار بار مرده یا Dead weight tester بالاترین سطح دقت را دارد. چون با روش مستقیم کار می‌کند. اما این کالیبراتورهای دیجیتالی نیز با تکنولوژی‌های جدید ساخته شده‌اند و از نظر درستی در رده FULL SCALE  % 01/0 قرار دارند که  سطح خیلی بالایی دارد و کارکرد بسیار راحت‌تری در مقایسه با کالیبراتورهای وزنه‌ای دارند.
آن چیزی که در آزمایشگاه ما بسیار مهم است؛ حفظ ردیابی و اعتبار تجهیزات ماست. ما توانسته‌ایم ردیابی تجهیزات آزمایشگاه خود را حفظ و هر پنج سال یکبار اعتبار آنها را تمدید ‌کنیم. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل هزینه‌ بالای کالیبراسیون دوره‌ای، عملاً سیستم ردیابی خود را از دست داده‌اند. البته با توجه به اینکه ما نماینده مستقیم شرکت‌های مرجع هستیم، هزینه‌ها برای ما خیلی کمتر می‌شود. اما این کار برای خیلی از آزمایشگاه‌ها مقرون به صرفه نیست. تجهیزات آزمایشگاه فشار را به آزمایشگاه مرجع ویکا-دی اچ بودنبرگ آلمان می‌فرستیم. طبق برنامه‌ریزی 5 ساله، آخرین دوره در سال 2016 برای تمدید اعتبار ارسال شدند و گواهی‌های به روز قابل ارائه است.
همکاری با اداره استاندارد
عمده‌ فعالیت ما در آزمایشگاه دما و فشار با صنایعی است که دارای تجهیزات مرجع هستند. این صنایع عبارتند از: آزمایشگاه‌های همکار اداره استاندارد، صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ها، صنایع مس و صنایع هواپیمایی و......
با توجه به اینکه رده درستی تجهیزات آن‌ها در سطحی است که قابل کالیبره در آزمایشگاه ما می باشند؛ این شرکت‌ها برای کالیبراسیون تجهیزات مرجع  دما و فشار به ما مراجعه می‌کنند. ولی در صورتی که در این دو کمیت، رده تجهیز شرکت مربوطه در سطح شرکت ما یا حتی بالاتر (که در حال حاضر در ایران موجود نیست) باشد؛ در این صورت باید به خارج از کشور ارسال گردد. تمامی آزمایشگاه‌های همکار استاندارد تحت نظارت سازمان ملی استاندارد و نظام تایید صلاحیت ایران می‌باشند و به صورت دوره‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. کلیه فعالیت‌ها همچون تایید زمان کالیبراسیون دوره‌ای تجهیزات هر شرکت بر اساس الزامات تعیین شده از سوی سازمان صورت می‌گیرد.
آموزش کلید پاسخگویی به نیاز مشتریان 
مدیریت مجموعه سنجش گستر کاوه در مورد برگزاری دوره‌های آموزشی و سمینارهای تخصصی می‌گوید: با وجود ارتباطاتی که با آزمایشگاه‌های مرجع کشورهای دیگر داشته‌ایم، چندین سمینار تخصصی در زمینه کالیبراسیون دما و فشار برگزار کردیم. به صورت سالیانه سمینارهای آموزشی با حضور مدرسان خارجی منعقد می‌شود. یکی از این سمینارهایی که بسیار مفید و موثر واقع شد؛ سمینار تخصصی فشار در اداره‌ استاندارد بود. حامیِ ما در این سمینار و مدرسان آن از شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ انگلستان بودند.
در اداره‌ استاندارد تبریز هم دو سمینار دیگر از شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ تاکنون برگزار شده است. در عملیات انتقال گاز منطقه هشت تبریز،  سالی که همکاران دی‌اچ‌بودنبرگ در نمایشگاه بین‌المللی تبریز همراه ما بودند؛ این اتفاق افتاد. ما توانستیم در آن‌جا، پنج سمینار خیلی خوب برگزار کنیم. قبل از آن هم سه سمینار دیگر در تهران برگزار شد. ولی آن‌هایی که در تهران برگزار شد اوایل کار ما بود و بیشتر حالت تبلیغاتی و فروش داشت. از برنامه‌های ما در طرح توسعه در سال‌های گذشته برگزاری یک دوره سمینار تخصصی دما و فشار در اداره‌ استاندارد با همان مدرسان از آلمان است. معمولاً مهمانان این سمینار از طریق اداره‌ استاندارد یا خودمان دعوت می‌شوند.
آزمایشگاه‌های جرم، حجم و شیمی
وی در ادامه در مورد حوزه‌های دیگر فعالیت مجموعه سنجش‌گستر کاوه می‌گوید: آزمایشگاه‌های دیگر ما جرم و حجم است. این آزمایشگاه، هم‌رده‌ شرکت‌های دیگر هستند. الان در ایران به جز دو شرکت پنها و اداره‌ استاندارد که سطح بالاتری دارند؛ تقریباً همه در همین سطح کار می‌کنند. تجهیزات آزمایشگاه جرم از برند سارتریوس  آلمان، وزنه‌ها‌ از کلاس E2 و ترازوها هم از ظریف‌ترین ترازوهایی هستند که شرکت‌های کالیبراسیون از آنها استفاده می‌کنند. کلیه‌ تجهیزات، گواهی کالیبراسیون DKD آلمان را دارند. سعی ما آن است تا برای تمدید تاییدیه در نوبت‌های بعد مستقیماً خودمان جهت ارسال به مراجع آلمانی اقدام کنیم. ترجیح می‌دهیم خودمان برای جرم به مرجع بین‌المللی ردیابی داشته باشیم. توانایی کالیبراسیون وزنه‌های کلاس F1، کالیبراسیون ترازو و باسکول تا دو تُن را نیز داریم.
کالیبراسیون کمیت نیرو را نیز داریم که قادر است نیرو را تا صد تن فشار و شصت تن کشش اندازه‌گیری ‌کند.
آزمایشگاه ابعادی شرکت سنجش گستر کاوه در سطح ایران یک آزمایشگاه کمکی  است و برای تکمیل فعالیت‌های این شرکت است. کالیبراسیون انواع کولیس، میکرومتر، ساعت اندیکاتور، الک و این طیف تجهیزات در داخل مجموعه می‌‌شود.
در آزمایشگاه شیمی با استفاده از انواع هیدرومترها، الکل ‌سنج‌های مرجع، فیلترهای مرجع و مواد شیمیایی مرجع ساخت کارخانه MERCK آلمان و MILWAUKEE ایتالیا و سایر برندهای معتبر کالیبراسیون انواع اسپکتوفتومتر، هیدرومتر، PH متر، هدایت‌ سنج،  TDSمتر، ظروف حجمی رفرکتومتر و کدورت سنج از این دست را انجام می‌دهیم. محلول‌های مورد استفاده از برندهای بسیار معتبر هستند. همه‌ آنها محلول‌هایی هستند که در برگه‌های اطلاعات ايمني مواد  MSDS ، قابلیت تایید و ردیابی را دارند. وجود برگه‌ اطلاعات ايمني در كنار ماده مورد نظر، اطلاعاتي را در اختيار مصرف كننده قرار مي‌دهد كه او با آگاهي از ماهيت آتي ماده‌ مزبور، قادر خواهد بود؛ از خطرات و ضايعات ناشي از استفاده، جابجايي و انبارش نادرست آن در امان باشد. عمده مشتریان ما در این آزمایشگاه صنایع غذایی و دارویی هستند.
احداث کارگاه کالیبراسیون شیر اطمینان (valve shop)  در سال 94:
از دیگر اقدامات مهم شرکت سنجش‌گستر کاوه در سال 1394، خرید تجهیزات مرجع در خصوص کالیبراسیون شیرهای اطمینان فشار و راه‌اندازی سایت شماره 2 در فضایی به مساحت 1000 متر مربع بوده است. با حمایت شرکت ایده‌گستر کاوه و بهره‌گیری از نمایندگی انحصاری ایتال کنترل  ایتالیا موفق به فراهم آوردن تجهیزات مرجعِ بی‎‌نظیری در این زمینه شدند که تا پیش از آن در کشور وجود نداشت. از آن جمله می‌توان به یکی از جدیدترین تست ‌بنچ‌های مربوط به کالیبراسیون شیرها‌ی اطمینان مدل SV-100 ، که در حال حاضر آماده‌ ارائه خدمات آزمون، تعمیر و تنظیم شیرهای اطمینان است؛ اشاره کرد.
گسترش آزمایشگاه‌ها و توسعه کمیت‌ها در سنجش‌گستر کاوه
معمولا در هر شرکتی جهت گسترش و افزایش کمیت‌ها سیاست‌های به خصوصی دخیل است، در شرکت سنجش گستر کاوه با توجه به قدرت شرکت ایده گستر کاوه در بخش بازرگانی تجهیزات کالیبراسیون و نمایندگی‌های فعالی که در این زمینه وجود دارد؛ معمولا تمرکز بر روی کمیت‌های خاص یا سطح بالایی از خدمات است. همانطور که در بخش دما و فشار پرایمری اشاره شد؛ سیاست گذاری بر همین اساس بوده است. در سال 1394 نیز کالیبراسیون شیر اطمینان از پروژه‌هایی بود که ازنظر کیفیت و سطح مراجع و تجهیزات بسیار متفاوت بوده و هزینه بسیار بالایی برای یک شرکت خدماتی داشت ولی با پشتیبانی ایده گستر این پروژه انجام گرفت. برنامه شرکت سنجش گستر با توجه به استراتژی مدیریت مجموعه و بر مبنای تحقیقات انجام گرفته در راستای گسترش آزمایشگاه فلومتری، الکتریکال و ارتعاش می‌باشد.
بخش بازرگانی و فروش
نیلوفر تیرانداز، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی بین الملل، فعالیت شغلی خود را از سال 1381 آغاز نموده و از سال 1387 در شرکت ایده گستر کاوه مشغول به کار است. وی در خصوص حوزه‌های متنوع فروش، فعالیت‌های بازرگانی و سطوح مختلف نمایندگی‌های شرکت ایده‌گستر کاوه می‌گوید:
همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شده است؛ عمده فعالیت شرکت ایده‌گستر کاوه در سه واحد اصلی متمرکز است: قدیمی‌ترین فعالیت آن در بخش ابزار دقیق و برق است. بخش دوم مربوط به فروش تجهیزات مکانیک است که مانند بخش ابزار دقیق، شامل فروش و خدمات می شود.  در بخش دیگر تحت عنوان شرکت سنجش‌گستر کاوه، نسبت به ارائه خدمات کالیبراسیون اقدام می شود.
در حوزه فروش و خدمات بازرگانی ابزار دقیق، شرکت ایده‌گستر کاوه کار خود را با شرکت دی-‌اچ‌ بودنبرگ و ایزوتِک انگلستان شروع کرد. این دو شرکت در زمینه‌ کالیبراتورهای دما و فشار برندهای شناخته‌شده و برتر هستند. شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ در زمینه‌ فشار و شرکت ایزوتِک در زمینه‌ دما بسیار قوی هستند. به هر حال از جمله شرایط اخذ نمایندگی برای این دو شرکت این بوده که آزمایشگاه‌های وابسته به شرکت ایده گستر کاوه باید به این تجهیزات مجهز شود. رویکرد مدیریت ما نیز بر همین امر استوار است تا جهت آشنایی مشتریان و شناخت بیشتر آنها از تجهیزات گران قیمت و با فناوری بالا لازم است فضایی جهت نمایش قابلیت‌ها و عملکرد این نوع تجهیزات اختصاص دهیم. بنابراین دو طبقه از فضای آزمایشگاه را برای تجهیزات کالیبراسیون اولیه  و ثانویه  اختصاص دادیم. البته حضور خانم مهندس غفاریان در راه اندازی آزمایشگاه‌ها و توسعه‌ آن به شکل بهینه‌ و معرفی آن به سازمان‌ها و صنایع مختلف حیاتی و بسیار موثر بود. اکنون جزو مطرح‌ترین آزمایشگاه‌ها در سطح کشور هستیم. استاندارد ISO 17025 را دریافت کرده و کیفیت را همچنان در بالاترین سطح ممکن حفظ می‌کنیم. حدود سه سال پیش شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ توسط شرکت ویکای آلمان خریداری شد. در حال حاضر ما به عنوان ویکا دی‌اچ‌بودنبرگ در ایران فعالیت می‌کنیم. شرکت ویکا سابقه زیادی در زمینه‌‌ تجهیزات فیلد و گیج‌ها در ایران دارد. پس از خرید شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ توسط شرکت ویکا، این شرکت، از نماینده‌ سابق شرکت دی‌اچ‌بودنبرگ که شرکت ایده‌گستر کاوه بود؛ درخواست کرد تا در کنار ویکای ایران خدمات فروش و مشاوره مشتریان را انجام دهد. بنابراین مشتریان در ایران با دو نماینده برای ویکا مواجه هستند. یکی همان ویکای ایران است که در زمینه‌ گیج‌ها فعالیت دارد و دیگری شرکت ایده‌گستر کاوه که در بخش کالیبراسیون تجهیزات ویکا فعالیت می‌کند. در سه سال اخیر مشتریان ما هم از لحاظ قیمت و هم به لحاظ مشخصات فنی خیلی خوب توانستند از این بخش منتفع شوند.
برند دیگری که برای ما در ایران افتخارآفرین بوده است؛ شرکت اولترافلاکس فرانسه است که در زمینه‌ دبی‌ سنج‌های اولتراسونیک  فعالیت می‌کند. محل استفاده‌ این نوع دبی سنج‌ها خطوط لوله‌ و مخابرات و هر موقعیتی است که با جریان سیال مواجه می‌باشد. به عنوان مثال در صنایع نفت و گاز نیز این تجهیزات بسیار کاربرد دارند.
تجهیزات دیگری که ما نمایندگی انحصاری آن‌ها را از ابتدای سال 1394 دریافت کرده‌ایم؛ تجهیزات مربوط به آزمون رله‌ها از شرکت یورو SMC اسپانیا است که آزمون انواع رله‌های حفاظتی، دیستانس  و دیفرانسیلی  را شامل می‌شود. این شرکت، از حدود 14 سال پیش در ایران فعالیت می‌کرد اما به دلیل تحریم فعالیت خود را در ایران متوقف نمود و پس از برطرف شدن تحریم‌ها فعالیت مجدد خود را در ایران با شرکت ایده گستر کاوه آغاز نمود. به طور کلی هر جا که شما با برق قدرت مواجه هستید؛ تجهیزات یورو SMC مورد نیاز شما خواهد بود.
فعالیت‌های بخش مکانیک و دستاوردهای آن در ایده گستر کاوه
در بخش مکانیک قدیمی‌ترین نمایندگی‌ انحصاری مربوط به شرکت لم پلن  فرانسه می باشد که نه فقط به ایران بلکه به کل منطقه‌ خاورمیانه معطوف است. محصول مهم این شرکت مربوط به ماشین‌آلات لَپینگ  و پولیشینگ  است که جهت لپینگ و آب‌بندی  مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمده‌ مصرف‌کننده‌های این نوع تجهیزات صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی‌ها و سازنده‌های آب‌بندهای مکانیکی هستند.
نمایندگی دیگر ما مربوط به شرکت ایتال‌کنترل  ایتالیاست که ماشین‌آلات مربوط به آزمون شیرآلات صنعتی را تولید می‌کند. این میزهای آزمون، انواع مختلفی دارند؛ از جمله آنها می‌توان به میزهای آزمون شیرهای اطمینان، عمودی ، افقی  و تیلتینگ  (هم عمودی و هم افقی)  و چند ایستگاهه اشاره نمود که این میزهای آزمون چند ایستگاهه  قابلیت آزمون همزمان چند شیر  را دارا هستند. از حدود دو سال و نیم پیش نمایندگی انحصاری کل منطقه خاورمیانه را از شرکت ایتال کنترل گرفتیم و افتخار فروش این محصولات را به صنایع مادر داریم. هم اکنون در کارگاه شرکت ایده‌گستر کاوه نیز یکی از تست ‌بنچ‌های خیلی دقیق شرکت ایتال‌کنترل نصب و آماده ارائه خدمات است.
شرکت دیگری که نمایندگی انحصاری کل منطقه‌ خاورمیانه‌ را از آن داریم؛ شرکت لَرس‌لَپ  سوئد است. این شرکت پیشرو در زمینه‌ ساخت تجهیزات تعمیراتی شیرآلات صنعتی است. این تعمیر بدون جداسازی شیر از روی خط یا جدا سازی سیت از روی شیر، انجام می‌شود. درحقیقت این کار با فرستادن تجهیز به داخل شیر و انجام عملیات سنگ‌ زنی با دقت بسیار زیاد صورت می‌پذیرد. شرکت‌های سازنده‌، شرکت‌های تعمیرات شیرآلات و نیروگاه‌ها از مشتریان این تجهیزات هستند. در هر بخشی از صنعت اگر برای شیرآلات صنعتی نیاز به تعمیرات اساسی با صرف کمترین زمان ممکن باشد؛ این نوع تجهیزات مورد نیاز است. این شرکت از این جهت پیشرو است که با بهره‌‌گیری از تکنولوژی نوین، تجهیزات سبک‌تر و استفاده از یک شفت به جای تسمه برای انتقال نیروی محرک، به  میزان قابل توجهی نوسان ناشی از دور بالای سیستم و خطای اپراتور را کنترل می‌کند.
وی در مورد سایر نمایندگی‌های شرکت ایده گستر کاوه افزود: شرکت دیگری که نمایندگی آن را داریم؛ شرکت مائوس  ایتالیا است. فعالیت این شرکت در زمینه‌ ساخت مبدل‌های حرارتی و تعمیر آن‌هاست. بر اساس استاندارد یک تعداد از تیوب‌های مبدل‌های حرارتی در صنعت، می‌توانند بسته باشند. اگر قرار باشد که عملیات تعویض تیوب (ری‌تیوب) روی این مبدل‌ها انجام شود؛ تجهیزاتی مورد نیاز است تا تیوب‌ها برش خورده و از داخل مبدل خارج شوند. عملیات تمیزکاری انجام و تیوب جدید دوباره داخل مبدل جاسازی شود. پوکه‌هایی که داخل تیوپ شیت وجود دارند نیز باید خارج شوند. گاهی لازم است مبدل‌های حرارتی در طول‌های زیاد از داخل پوسته بیرون کشیده شده و عملیات حمل و نقل آنها به داخل کارگاه انجام شود. این نوع تجهیزات توسط شرکت مائوس ایتالیا برای ساخت و تعمیر مبدل‌های حرارتی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. عمده‌ مشتریان این بخش پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و شرکت‌هایی هستند که متولی ساخت و تعمیر مبدل‌های حرارتی‌اند.
شرکت دیگری که نمایندگی آن را داریم؛ شرکت ایپسی  فرانسه است که تجهیزات آزمون غیر مخرب رادیوگرافی  صنعتی در داخل لوله‌ها را تولید می‌کند. آزمون رادیوگرافی در داخل لوله‌ها از طریق اشعه‌ ایکس و پیش از جریان سیال در داخل لوله انجام می‌شود.
شرکت بعدی شرکت پرونل  فرانسه است. این شرکت تولید کننده‌ کیسه های اِلاستومِری است. که ما به آن کیسه‌های هوا می‌گوییم. کاربرد این کیسه‌ها در داخل لوله‌هایی است که قرار است عملیات تعمیرات در داخل آنها انجام شود. در واقع این کیسه‌ها به عنوان آب‌بند و متوقف‌ کننده عمل می‌کنند. کارایی دیگر آنها استفاده در مناطق جنگی و زلزله ‌زده است که برای انتقال سوخت و مایعات استفاده می‌شود. همچنین در مکان‌هایی که ساخت سکوها را انجام می‌دهند؛ برای آنکه بخشی از آن‌ها را شناور نگه دارند؛ از این نوع تجهیزات استفاده می‌شود.
شرکت تکنیکن نماینده شرکت ایده‌گستر در کشور امارات متحده عربی
شرکت تکنیکن به عنوان نماینده‌ شرکت ایده‌گستر کاوه در کشور امارات متحده عربی از حدود چهارده سال پیش به صورت فعال در منطقه خود را تثبیت نموده است. این شرکت نماینده‌ انحصاری شرکت‌هایی در خاورمیانه است که در رتبه ‌بندی جهانی جزو برندهای مطرح دنیا هستند. در واقع به واسطه دفتر امارات، شرکت ایده‌‌گستر کاوه توانسته نمایندگی‌های خاورمیانه را حفظ کند. شرکت تکنیکَن کل منطقه‌ خاورمیانه از جمله کشورهای کویت، بحرین، عربستان و قطر را در بخش مکانیک پوشش می‌دهد و مشتری‌های خاص و بزرگی دارد.

برنامه‌های توسعه‌ مجموعه‌ ایده‌گستر کاوه و چشم‌انداز آینده
مدیر واحد بازرگانی مجموعه ایده‌گستر کاوه در خصوص توسعه فعالیت‌های این واحد در سال‌های پیش رو می‌گوید:
برنامه‌‌ ما در حوزه‌ فروش، خدمات مهندسی و بازرگانی بخش مکانیک، توسعه‌ فضای کارگاهی با ابعاد 2500 متر مربع در داخل شهر است. این فضا در اصل یک نمایشگاه کوچک  است. شرکت به میزان قابل ملاحظه‌ای برای تامین تجهیزات این کارگاه سرمایه‌گذاری کرده است. این فضا اکنون به پنج دستگاه لَپینگ در سایزهای مختلف و حداقل دو دستگاه گرایندینگ شیرآلات صنعتی مجهز است. حداقل یک دستگاه تست‌ بنچ داریم و به زودی یک دستگاه آزمون کشش و نیروسنجی با ظرفیت تا 300 تُن نیز به مجموعه اضافه خواهد شد. به علاوه  یک مجموعه نمونه‌ نمایشگاهی بسیار کامل از شرکت مائوس ایتالیا را در اختیار داریم. همه‌ این موارد در کنار هم به مشتریان ما کمک می‌کند تا صرفاً از روی کاتالوگ اقدام به خرید تجهیز نکنند. قبل از اینکه تجهیزی را انتخاب کنند، از نزدیک با دستگاه کار کنند. اگر از نحوه‌ استفاده یا نرم افزارهای دستگاه سوالی دارند؛ همان‌ جا و در حین کار با دستگاه بپرسند. البته کار ما به این مرحله ختم نمی‌شود. بعد از فروش، خدمات بعد از فروش گسترده‌ای را در اختیار مشتریان قرار می‌دهیم. به عنوان مثال اگر بنا به هر دلیلی در جایی که به آب‌بندی صددرصد نیاز است؛ خودشان نتوانند کار خدمات لَپینگ را انجام دهند یا قادر به تعمیر شیرآلات نباشند؛ باز هم در کنارشان خواهیم بود. آموزش یکی از مزایای بزرگ و رقابتی ماست. آموزشی که ارائه می‌شود؛ نه تنها از طریق پرسنل شرکت بلکه توسط کارشناسان شرکت‌های اروپایی به صورت تئوری و عملی برگزار و گواهینامه صادر می‌شود.
دوران تحریم و پساتحریم
در دوران تحریم شرکت ایده‌گستر کاوه به واسطه‌ نمایندگی که در امارات داشت (شرکت تکنیکن)، پشتیبان صنایع ایران بود. عدم امکان ارسال مستقیم کالا به ایران، مشکلات بازرگانی زیادی به همراه داشت. شرکت ایده گستر هر بار برای اینکه بتواند کالایی را از شرکت سازنده معتبر، دریافت کند و به صنعت ایران برساند؛ مجبور بود یک پازل بزرگ را حل نماید. اساساً یک سری از شرکت‌های اروپایی همیشه این ترس را داشتند که به واسطه‌ کار کردن با ایران ممکن است در معرض تحریم‌های جهانی قرار بگیرند. اما از آنجا که ما دفتر امارات داشتیم؛ آنها را در حاشیه‌ ایمن قرار دادیم. حتی اگر قرار بود هزینه‌های زیادی به لحاظ نیروی انسانی و زمانی متحمل شویم اما هم شرکای اروپایی و هم مشتری‌های خود را در حاشیه ایمن قرار دادیم. در تمام این سال‌ها مشتریان ما از این نظر که ایران تحریم است، با لغو سفارش مواجه نشدند. همیشه با پذیرش این دردسرها و مشکلات تلاش کردیم تا کالای مورد نیازشان را تامین نماییم.
هم اکنون که تحریم‌ها برداشته شده است، می توان به لحاظ قیمت و زمان تحویل بسیار رقابتی‌تر عمل کرد. چون دیگر لازم نیست کالاها مرزهای خیلی مختلفی را طی کنند و به ایران برسند. اجناس با گذراندن مرز کشور سازنده خیلی راحت به ما دست می‌رسند و ما مجبور نیستیم کارهای مربوط به بازرگانی در امارات را از نظر حمل به امارات، ترخیص در امارات، هندلینگ، دردسرهایی که احتمالاً با انرژی اتمی امارات و شهرداری امارات داشتیم را متحمل شویم. انتظار ما بر این است که از این به بعد این مشکلاتی از این دست وجود نداشته باشد.