ارومیه شهری در غربی‌ترین نقطه ایران، غرق در تاریخ و احاطه شده توسط طبیعت است. این سرزمین از دوران اولیه محل اقامت اقوام و طوایف مختلف بوده است که در برهه‌ای از تاریخ به مکان‌های دیگری کوچ کرده‌اند ولی پس از مدت‌ها به همین سرزمین بازگشته‌اند. اقوام ترک زبان نیز از جمله اقوامی بودند که از دیرباز در این سرزمین اقامت داشتند.
مناظر بی‌نظیر از تپه‌های متعدد باستانی گوی‌تپه و برخی از رشته کوه‌های دیدنی از جاذبه‌های خیره‌کننده آذربایجان غربی است که با قدیمی‌ترین تپه‌های بین‌النهرین، آسیای‌صغیر و فلات ایران قابل رقابت است. لذا این شهر بیش از سایر نقاط ایران مورد توجه ملل پیش از تاریخ قرار گرفته‌ است.
در میان این شکوه و زیبایی، قصیده‌ای کوتاه و گوش نوازی شنیده شد که با دستان توانمند مهندسان آن خطه با هدایت و رهبری مهندس کاظم مرتاض نواخته شد. یکی از بزرگترین و جدیدترین فناوری‌های دنیا در طراحی و ساخت انواع باتری‌های خودرو بکار گرفته شد تا نخستین کارخانه تولیدی باتری در سطح کیفیت بین‌المللی در کشور ایجاد گردد.
"آذر باتری ارومیه"
در مرز جهانی شدن


» سرعت پيشرفت و گسترش فناوری‌های نوین در عرصه توليدات صنعتی در قرن حاضر بسيار چشمگير بوده است. قطعاً توليدكنندگان و بنگاه‌های اقتصادی كه نتوانند نوآوری، رشد علمی و نهایتاً کیفیت محصولات خود را با اين سرعت فوق‌العاده تطبيق دهند جايی در آينده كسب و كار نخواهند داشت. در همين راستا شركت "آذر باتری ارومیه" همواره در تلاش است تا بتواند در تولید انواع باتري‌های خود از بهترين مواد خام درجه يك و پيشرفته‌ترين فناوری‌های موجود در خطوط توليد استفاده نماید. این شرکت توانسته است باتري‌هايی با میزان آمپرهای مختلف را همراه با كارايی موثر، مورد استفاده در انواع خودروهای سبك، سنگين و تراكتور توليد كند. تيم مديريتی شركت همواره برآن است با برنامه‌ريزی‎‌های صحيح و به موقع، راندمان خطوط توليد و كاركنان را بالا برده تا از این طریق نه تنها رقیبی جدی در بازار مصرف داخلی باشد؛ بلكه در بازارهای بين‌المللی نيز ورود یابد. كيفيت ممتاز، قيمت رقابتی و گارانتی محصولات باعث رضايت هميشگی مشتريان از شركت آذر باتری بوده و  شعار ما نيز همواره بر اين است كه "مشتريان تضمين كننده تداوم حيات ما هستند."
جناب آقای مهندس کاظم مرتاض بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت آذر باتری در سال 1364 فعالیت‌های خود را در صنعت آغاز کرد. این فعالیت‌ها با حضور در صنایع فلزی و ریخته‌گری که یکی از نیازها مبرم صنایع کشور در آن دوران بود، آغاز گردید. در سال 1377 با توجه به نیازهایی که در صنعت وجود داشت، با اخذ مجوزهای لازم، شرکت آذر باتری در شهر ارومیه تاسیس و با تولید انواع  باتری استارتر خودرو کار خود را شروع کرد. آذر باتری نخستین واحد بخش خصوصی بود که وارد حوزه تولید و توسعه انواع باتری شد.
مهندس کاظم مرتاض در خصوص نحوه شکل‌گیری سازمان و چگونگی رسیدن به مرز خودکفایی در تولید انواع باتری بیان داشتند:
این شرکت با کمک و راهنمایی دوستان و متخصصان بومی استان با تولید باتری ماشین‌های سنگین وارد صنعت باتری سازی شد. با گذشت زمانی کوتاه و با تغییر شکل ظاهری و تکنیک ساخت این باتری‌ها توانستیم به رقیب سختی برای خارجی‌ها تبدیل شویم. بعد از آن با ورود به عرصه تولید باتری‌های کم‌مراقبت، باتری‌های بدون نیاز به مراقبت و باتری‌های هیبریدی فعالیت خود را ادامه دادیم. در آن دوران تولید این نوع باتری‌ها به عنوان یک خلأ در صنعت تولید باتری در کشور محسوب می‌شد در حالی که به صورت همزمان این نوع تولید در اروپا بسیار پیشرفت کرده بود و یکی از علوم روز بود. هدف ما در این زمینه خود کفایی به صورت یک فعالیت جهادی با اتکا به متخصصان داخلی و بومی بود که در نهایت توانستیم به عنوان یک سازمان جهادی عمل کرده و با کمترین وابستگی به غیر در این صنعت کار کنیم. به عنوان مثال در سال 1392 بحث‌های زیست محیطی و مضرات این صنعت بر نیروی انسانی را به طور کامل دنبال کرده و تحقیقاتی را نیز در این زمینه‌ها اجرا نمودیم. در حال حاضر نیز این تحقیقات همچنان قوی‌تر از گذشته ادامه دارد و سیستم‌ها و استانداردهای مربوط به اندازه گیری اثرات زیست محیطی تولید باتری با همکاری و راهنمایی سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت به طور مرتب دنبال می‌شود. همچنین سال اخیر برای شرکت آذرباتری، سال اتوماسیون بود. ما امسال سیستم‌های رباتیک و کاهش سختی کار را به این صنعت آورده و در شرکت راه‌اندازی کردیم. در واقع ارتقا و توسعه سیستم‌های تولیدی و آزمایشگاهی برای حضور و شکوفا شدن در صنعت لازم و ضروری است. نمی‌توان منتظر ماند تا پیشرفت به خودی خود صورت گیرد. زمان قابل توقف نیست و برای پیشرفت باید با زمان و حتی جلوتر از آن حرکت کرد. سرعت پیشرفت و گسترش فناوری‌های جدید در عرصه تولید صنعتی در قرن حاضر بسیار چشمگیر است. قطعاً تولید کنندگان و بنگاه‌های اقتصادی که نتوانند خود را با این سرعت فوق العاده تطبیق دهند؛ جایی در آینده کسب و کار نخواهند داشت. در همین راستا شرکت آذر باتری همواره در تلاش است تا بتواند در باتری¬های تولیدی خود از بهترین مواد خام درجه یک و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود در خطوط تولید استفاده کرده و در این راستا توانسته است باتری‌هایی را با آمپرهای مختلف با کارایی موثر که در انواع خودروهای سبک، سنگین و تراکتور کاربرد دارند؛ تولید کند. تیم مدیریتی شرکت همواره بر آن است تا برنامه‌ریزی‌های صحیح و به موقع بازده خط تولید و کارکنان را بالا برده تا نه تنها در بازار داخلی رقابت کند بلکه در بازارهای بین‌المللی نیز بتواند سهمی را به خود اختصاص دهد.
این شرکت  فعالیت تولیدی خود را با ظرفیت 50000 عدد باتری در سال با برندی به همین نام آغاز کرد و در نهایت با تلاش مستمر و فراوان توانست به سرعت پس از گذشت سه سال، ظرفیت خود را به دو برابر میزان اولیه ارتقا دهد. این شرکت پس از 17 سال فعالیت در تولید انواع باتری استارتر خودرو، در حال حاضر با اجرای چند طرح توسعه‌ای با احداث سالن‌های تولید و پشتیبانی جدید، خرید ماشین‌آلات به روز دنیا و همچنین توسعه منابع انسانی، توانایی تولید 800000 عدد باتری را در سال کسب کرده است. شرکت آذر باتری ارومیه دارای سالن‌ها و بخش‌های متنوعی از جمله: انبار محصول با ویژگی منحصر به فرد جهت نگهداری مواد خاص، سالن تولید قطعات، سالن مونتاژ محصول نهایی، واحد اسیدسازی و آب مقطرگیری، آزمایشگاه شیمی، اتاق آزمون محصول نهایی با آخرین سطح فناوری اروپا، ساختمان اداری، قسمت تعمیرات، نگهداری و تاسیسات است.
گوشه‌ای از ویژگی های منحصر به فرد باتری های شرکت آذر باطری به قرار زیر است:
- استفاده از مواد پلی پروپلين در جعبه‌های باتری برای افزايش مقاومت در مقابل هرگونه ضربه و تغيير شكل در اثر فشار و دما
- استفاده از شبكه‌های كلسيمی جهت كاهش مصرف آب و طول عمر بيشتر باتري‌ها
- استفاده از فناوری Hi-Separator در نسل جديد باتري‌ها براي افزايش مقاومت صفحات مثبت در برابر خوردگی  
- قدرت استارت بالا
- طول عمر بيشتر 
- حمل و نصب آسان باتری با استفاده از دسته‌های تعبيه شده روی باتری
-  استفاده از قرص شعله پوش جهت جلوگيری از هرگونه احتراق
جناب آقای مهندس کاظم مرتاض؛ مدیریت شرکت آذر باتری، لطفاً در مورد تاریخچه و نحوه شکل‌گیری اولیه شرکت بیان داشت:
قبل از احداث شرکت آذر باتری، باتری‌های تولیدشده داخلی از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند. از طرفی بررسی‌های اولیه در زمینه فناوری تولید باتری در کشورهای خارجی نشان می‌داد باتری‌های پُرمراقبت در حال منسوخ شدن هستند. لذا اگر در این مورد تصمیمی اتخاذ نشود در آینده کشور دچار مشکلاتی خواهد شد. بنابراین تصمیم گرفتیم در زمینه تولید باتری و انتقال دانش و فناوری پا به صحنه بگذاریم. اولین گام پس از تاسیس شرکت "آذر باتری ارومیه" تولید باتری خودروهای سنگین بود که در آن زمان به طور کامل به کشورهای خارجی وابسته بودیم.
خوشبخانه توانستیم با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و راه‌اندازی خطوط تولید این وابستگی را به حداقل ممکن برسانیم. در واقع تمام تلاش و برنامه‌های ما از همان روز اول به منظور با هدف قطع وابستگی به کشورهای دیگر بود. در نهایت این شرکت در طی سال-های اخیر با وجود فراز و نشیب‌های مختلف توانست جزو پنج شرکت برتر باتری‌سازی کشور قرار گیرد.
ایشان در ادامه به تنوع و ویژگی هریک از محصولات به اختصار اشاره کرده بیان داشتند:
شرکت آذرباتری، محصولات خود را با برندهای متفاوتی تولید می‌کند. اما برند اصلی این شرکت با نام آن یعنی آذر باتری تولید می‌شود. از جمله برندهای دیگر تولیدی در این شرکت می‌توان به ریگو، سیلیفان و ماموت اشاره کرد. برندهای مختلف آذر باتری با یکدیگر متفاوت هستند که تفاوت آنها مربوط به کلاس‌های مصرفی، میزان تغییرات اعمال شده در طراحی و ساخت و... است. در واقع تفاوت برند باتری‌های مختلف از نظر بازرگانی است و برای مدیریت بازار و در بعضی اوقات امکان شناسایی میزان سهم محصولات آذر باتری در محصول خاصی است. به عنوان مثال شرکت ما 29 نوع متفاوت باتری در سایزهای مختلف تولید می‌کند. برای اینکه بدانیم سهم هر باتری در بازار داخلی به چه میزان است، برندهای مختلفی را انتخاب می‌کنیم. اما درحقیقت همه آن‌ها متعلق به آذر باتری است.
مهندس مرتاض در خصوص فرآیند تامین قطعات و تولید محصولات اظهار داشت:
فرآیند تأمین محصولات و مواد خام مورد نیاز شرکت آذرباتری به این صورت است که طی سال‌های گذشته پنج شرکت مجزا با نام‌های ریخته‌گری مرتاض، دریا پلاستیک ارومیه، نگین طراحان آذرپویا، سازه مرتاض و آذرمحرکه ارومیه را در زنجیره شرکت‌های زیر مجموعه گروه آذرباتری راه‌اندازی شده‌اند که تمامی این شرکت‌ها با نظارت آذرباتری و در راستای تامین محصولات مورد نیاز این شرکت فعالیت می‌کنند. شرکت ریخته‌گری مرتاض وظیفه استحصال سرب مورد نیاز شرکت آذرباتری را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که سرب یکی از مهمترین مؤلفه‌های ورودی مواد در کارخانه‌های باتری‌سازی است.
شرکت دریاپلاستیک ارومیه به طور تخصصی تولید جعبه و درب قطعات پلاستیکی باتری را انجام می‌دهد.
شرکت نگین طراحان آذر پویا نیز مسئولیت بازرگانی شرکت آذر باتری را بر عهده دارد و در زمینه مهندسی فروش این شرکت فعالیت می‌کند.
تامین ابزارآلات مورد نیاز آذر باتری را شرکت قطعه‌سازی سازه مرتاض به طور تخصصی به انجام می‌رساند.
و در نهایت شرکت آذر محرکه ارومیه که اخیراً به مجموعه آذر باتری اضافه شده است؛ در بخش توسعه شرکت آذر باتری در تولید انبوه انواع خودروهای برقی فعالیت می‌کند.
این زنجیره هماهنگ به منظور پاسخگویی به طراحی و ساخت انواع متنوع و گسترده‌ای از محصولات آذر باتری در نظر گرفته شده است. سوابق درخشان و موفقیت‌های اخیر این شرکت موجب گردیده تا متخصصان آن در حوزه بسیار جدیدی قدم بگذارند و در آینده‌ای نزدیک با تولید باتری‌های نیکل متال هیبریدی در میان پیشگامان صنعت تولید خودروهای برقی نیز ورود کنند.
طراحی یک ساختار نظام‌مند برای توسعه کمی و کیفی محصولات
شرکت آذرباتری از ابتدای تاسیس همواره در تلاش برای تحقق دو رویکرد مهم در راستای ارتقای کیفیت محصولات تولیدی و مدیریت بر افزایش کیفیت آنها بوده است. رویکرد نخست ارتقای سطح فرآیندهای کیفی و دیگری فناوری نوین در تولید و کمیت محصولات است. مهندس مرتاض در این باره می‌افزایند:
تاکنون اهداف مذکور به طور کامل اجرایی شده و سعی کرده‌ایم تا این دو رویکرد از یکدیگر فاصله چندانی نداشته باشند. آنچنان که شواهد نشان داده است نتیجه این دو رویکرد؛ کیفیت بالای محصولات آذر باتری همراه با تعداد و تنوع تولید بالای آنها بوده است. برای تحقق هر چه بهتر این مهم در سال‌های آتی شرکت آذرباتری توسعه و به‌روزرسانی تجهیزات تولیدی و آزمایشگاهی را مطابق با آخرین فناوری روز صنعت باتری سازی در سطح جهانی در راس برنامه های خود قرار داده است. در این خصوص الگوبرداری از آخرین سطح فناوری موجود در جهان از سه طریق مختلف انجام می‌شود:
در اولین مرحله به صورت پیوسته فعالیت رقبای جهانی خود را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. دوم اینکه همواره سعی کرده‌ایم که از آخرین فناوری‌های تولید در باتری‌های در دست ساخت خود، مطلع شویم و در آخر سعی کرده‌ایم از ماشین‌آلات ساخت و تولید انواع باتری و تجهیزات آزمون آنها در هر نقطه‌ای که هستیم، هم از نظر اطلاعات و هم از نظر دانش فنی بی‌خبر نباشیم. سعی می‌کنیم جدیدترین فناوری‌ها را در این زمینه فراهم کنیم. به عنوان مثال در شرکت آذرباتری برای تولید یک ورق با ابعاد خاص از یک دستگاه پانچ مخصوص استفاده می‌کنیم. باسابقه‌ترین باتری‌سازها هم به تازگی در حال انجام ارزیابی این دستگاه و نحوه عملکردش هستند. علاوه بر این ما در حال دنبال کردن افزایش حجم تولید با این دستگاه هستیم که این موضوع خود نشان دهنده میزان پیشرفت ما در این صنعت است. برای پیشگام بودن همواره باید یک گام جلوتر حرکت کرد.
ایشان در ادامه جهت تامین نیازهای شرکت و افزایش سهم بازار عنوان داشتند:
برای کنترل بازار مصرف انواع باتری‌ها، شرکت آذر باتری قصد دارد طی یک برنامه پنج ساله که از سال 1396 شروع می‌شود با ارتقای ماشین‌آلات تولیدی و ورود اتوماسیون جدید با بالاترین تکنولوژی در سطح جهانی، میزان تولید خود را در هر سال به صورت تصاعدی افزایش دهد تا در نهایت به نقطه¬ پایدار و سهم بازار مورد انتظار خود یعنی سهم صد درصدی برسد.
برای توسعه کامل خطوط تولید شرکت آذر باتری با توجه به میزان سرمایه مورد نیاز، سطح دانش فنی و تخصصِ لازم، امکان نمونه سازی، اصلاح ساختار سازمانی و انتقال دانش و تکنولوژی از مشاوره شرکت‌های مختلف آلمانی استفاده می‌کنیم. برای تربیت نیروی متخصص از طریق ارتباطاتی که با شرکت‌های معتبر و صاحب نام اروپایی داشته‎ایم اقدام کرده و مهندسین خود را برای آموزش به این شرکت‌ها معرفی می‌کنیم. سعی ما بر این بوده است تا تخصص و تبحر لازم را در میان جوانان همین مرز و بوم پرورش دهیم. بنابراین همواره حامی دانشگاه و دانشجو بوده‌ایم. اعتقاد دارم باید روابط میان دانشگاهیان و صنعتگران محکم‌تر از قبل شود. بنابراین با برخی دانشگاه‌های داخلی همکاری‌های مستقیم داریم. دانشجویانی هم بوده‌اند که توسط شرکت آذر باتری بورسیه شده‌اند. شرکت آذر باتری از همکاری با دانشجویان علاقمند به صنعت باتری و متخصصین و پژوهشگران به گرمی استقبال می‌کند.
کنترل کیفیت
مهندس مرتاض برنامه کیفی شرکت و توسعه آزمایشگاه را جهت ورود به بازار جهانی این‌گونه تشریح کرد:
تولید یک محصول با کیفیت همواره جزء اصول اساسی و خط مشی ما بوده و در الگوی رفتار حرفه‌ای سازمان مشهود است. شرکت آذرباتری به کنترل کیفیت اهمیت بسیاری می‌دهد. این حساسیت باعث شده است آزمایشگاه شرکت آذر باتری به عنوان مجهزترین آزمایشگاه در صنعت باتری در کل کشور شناخته شود و همانطور که اشاره شد به عنوان یکی از اعضای سازمان استاندارد کشور فعالیت کند. اما صرفاً عضو سازمان استاندارد بودن و داشتن استانداردهای داخلی کافی نیست و برای حضور در بازارهای اروپایی دریافت استانداردهای بین‌المللی کیفی لازم و ضروری است. محصولات ما در سطح این استانداردهای جهانی طراحی و ساخته می‌شود. همانطور که می‌دانید استانداردهای بین‌المللی الزامات و دقت خاص خود را دارند که به مراتب پیاده‌سازی آنها از استانداردهای داخلی مشکل‌تر است. در این راستا شرکت آذرباتری با تمام توان برای استقرار این استانداردها تلاش کرده است. در سالی که گذشت حدود 800 میلیون تومان برای بهینه‌سازی تجهیزات آزمایشگاه‌های تخصصی باتری‌های در حال تولید و بالغ بر 000/000/000/1 تومان جهت خرید ابزارآلات تحقیقی جدید و به روز رسانی ماشین‌آلات قدیمی سرمایه‌گذاری شده است. از این طریق توانستیم با مهندسی تحقیق و توسعه با نگاه به فناوری روز دنیا، دانشِ و کیفیت را در تولید باتری‌های خود در حد استانداردهای بین‌المللی ارتقا دهیم. استانداردهای مورد تایید شرکت‌های اروپایی را دریافت کردیم و برای اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی، محصولات خود را در آزمایشگاه‌های مورد تایید آنها، مورد آزمون قرار داده و در شرف دریافت مجوزهای لازم برای ورود و ثبت محصولاتمان در بازارهای اروپایی هستیم.
ایشان در ادامه به مشتری‌های شرکت آذرباتری اشاره کرده و افزودند:
یکی از رویکردهای مهم شرکت آذرباتری مشتری‌مداری است. کیفیت ممتاز، قیمت رقابتی و گارانتی محصولات باعث رضایت همیشگی  مشتریان از شرکت آذرباتری بوده و شعار ما نیز همواره بر این است که مشتریان تضمین‌کننده تداوم حیات و توسعه شرکت هستند. یکی از مشتریان عمده شرکت آذرباتری صنایع خودروسازی است. البته علاوه بر این؛ در حوزه انواع باتری‌های -UPS، باتری‌های سنگین، سبک و همچنین باتری‌های نیکل هیبریدی برای خودروهای برقی نیز فعالیت می‌کنیم. در کنار این محصولات در زمینه استانداردها و الزامات زیست محیطی بدون آنکه توافق نامه‌ای داشته باشیم جهت تولید باتری‌های مخصوص ذخیره‌سازی انرژی نیروگاهی و انرژی خورشیدی نیز فعالیت داشته‌ایم که البته این حوزه فعالیت را در طیف منشور اخلاقی سازمان می‌دانیم. در این مورد شرکت آذرباتری دارای واحد  "ایمنی، بهداشت و محیط زیست" HSE (Health and Safety Executive)  است که از پزشکان متخصص و مهندسین بهداشت حرفه‌ای تشکیل شده است. این واحد طی دوره‌های مشخص جهت نظارت بر سلامت جسمانی و روانی پرسنل آنها را تحت آزمایشات پزشکی قرار داده و برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه به صورت مرتب جلسات کمیته حفاظت فنی و بهداشتی تشکیل می‌دهد تا هرگونه نواقص مربوطه بررسی و رفع گردند. همچنین در رابطه با مسائل زیست محیطی، بخش محیط زیست شرکت فرآیندهایی همچون اندازه‌گیری و کنترل کلیه فرآیندهای مربوط به آلاینده‌های هوا و همچنین مدیریت پسماندها و پسآب‌های خروجی به صورت روزانه انجام شده تا از هرگونه آسیب احتمالی به محیط زیست جلوگیری شود.
مشتری تضمین کننده تداوم حیات و توسعه شرکت می¬باشد.
مهندس مرتاض به جایگاه شرکت آذر باتری در مقایسه با سایر رقبا در عرصه باتری سازی که مدعی کیفیت برتر هستند، اشاره کرد و گفت:
ما با شرکت‌های رقیب همکاری نزدیک و صمیمانه‌ای داریم و مقایسه ما بیشتر معطوف به شرکت‌هایی در سطوح بین‌المللی است. در واقع هدف اصلی شرکت آذر باتری جهانی شدن و رقابت جهانی است و از همان ابتدا به شعار " آذر باتری به جهانی شدن می‌اندیشد" پایبند بودیم و این شعار را بر روی سر در شرکت نیز نوشته‌ایم. در مورد تولیدکنندگان کوچک و بزرگ داخل نه تنها به عنوان رقیب به آنها نگاه نمی‌کنیم بلکه آنها را به عنوان جزئی از خود می‌دانیم و به این فکر هستیم که آذرباتری در جهان نامی داشته باشد. در مورد جهانی شدن شرکت آذرباتری با توجه به استراتژی جغرافیایی که دارد می‌تواند وارد بازارهای بین‌المللی شود. در واقع استان آذربایجان غربی در حدود 950 کیلومتر با کشورهای همسایه، مرز خاکی دارد که البته این موضوع همیشه به نفع ما نبوده و بعضی اوقات معضلاتی مثل آثار سوء قاچاق را نیز برای ما به همراه داشته است. ولی ما با اتکا به غیرت جوانان این کشور همیشه هدف‌مان ایجاد بازارهایی در خارج از مرزها بوده است. همجواری با مرز، جدا از معضلات آن فرصت خوبی را جهت کسب سهم مناسب از بازارهای کشورهای همسایه مانند ترکیه فراهم کرده است. البته صادرات ما محدود به کشورهای هم مرز با آذربایجان غربی نیست و در حال حاضر همان طور که عرض کردم به کشورهای افغانستان، ترکمنستان و ارمنستان هم صادرات داریم.
هدف اصلی شرکت آذر باتری جهانی شدن و رقابت جهانی است و از همان ابتدا به شعار " آذر باتری به جهانی شدن می‌اندیشد" پایبندیم
مهندس مرتاض در ادامه این بحث به چشم انداز آینده شرکت آذرباتری اشاره کرد و افزود:
همانطور که گفتم این شرکت درصدد صادرات به اروپا و همکاری بیشتر با کشورهای اروپایی است که در حال دست‌یابی به این مهم هستیم. چشم‌انداز دیگر ما حضور در صنایع نیروگاهی و فعالیت در عرصه زیست‌محیطی باتری‌هاست. در این زمینه ما با کمک ده نفر از متخصصان داخلی اقدام به طراحی و ساخت باتری‌های نیکل هیبریدی کرده‌ایم که از جدیدترین انواع باتری برای خودروهای برقی به محسوب می‌شود. همچنین شرکت آذرباتری در حوزه باتری‌های نانو نیز فعالیت دارد که در این مورد نمونه نانو باتری را تولید و آزمایش کرده‌ایم.
به منظور تربیت متخصصان بومی و جذب آنها در این شرکت اقدام به امضای تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی در حدود 17 سال نموده‌ایم. همچنین این شرکت با دانشگاه ارومیه نیز در زمینه آموزش حین خدمت همکاری دارد و دانشجویان مورد حمایت آن ضمن تحصیل در شرکت آذرباتری مشغول به کار می‌شوند.
ایشان در خصوص مشکلات پیش روی شرکت آذر باتری عنوان نمودند:
هر شرکتی به ویژه شرکتهای خصوصی در شروع فعالیت خود با مشکلات زیادی مواجه هستند که در صورت عدم حمایت دولت ممکن است این مشکلات منجر به زمین‌گیر شدن آنها شود. شرکت آذرباتری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر در ابتدای تاسیس و هم‌اکنون برنامه‌های توسعه‌ای زیادی داشته است و مسلماً در این راه پر پیچ و خم توانسته است چالش‌ها و موانع زیادی را پشت سر بگذارد. چه بسا اگر مورد حمایت دولت قرار می‌گرفت می‌توانست بسیار سریع‌تر از وضع موجود برنامه‌های توسعه‌ای خود را محقق سازد.
به گفته مدیر عامل شرکت آذر باتری یکی از مشکلات اصلی و پیش روی آذر باتری تامین منابع مالی است. رفع این مشکل خصوصاً در استان آذربایجان غربی که از استان‌های مرزی کشور محسوب می‌شود؛ جزءِ سخت‌ترین مشکلات شرکت‌هایی همانند آذرباتری است. علت عدم تامین منابع مالی در استان آذربایجان غربی ریشه در گردش مالی پایین این استان نسبت به استان‌های مرکزی و پرجمعیت بوده و این مشکل از ابتدای تاسیس این شرکت وجود داشته است.
مهندس مرتاض به مشکلات شرکت آذر باتری در آغازین روزهای فعالیت خود شرکت اشاره کرد و گفت:
در سال 1376 که اوایل تاسیس شرکت آذر باتری بود یکی از مشکلات عمده ما با توجه به اینکه هنوز فرودگاه ارومیه احداث نشده بود، مشکلات رفت و آمد بود که سبب می‌شد حتی برای تردد کارشناسان و انجام آزمون‌های باتری مشکل داشته باشیم. علاوه بر این در آن زمان ما در دریافت ارز از بانک شعبه مرکزی ارومیه مشکل داشتیم و برای دریافت ارز باید به بانک‌های تبریز یا به تهران مراجعه می‌کردیم. به عنوان مثال در آن سال‌ها ما تقریبا به 400 میلیون تومان ارز برای خرید ماشین‌آلات نیاز داشتیم در حالی که در بانک‌های استان آذربایجان غربی اعتباری کمتر از صد میلیون تومان داشتند. این مشکل باعث شد در نهایت برای خرید آن تجهیزات و تامین منابع مالی به فروش مسکن، ماشین و ... اقدام کنیم تا بتوانیم آن تجهیزات را خریداری کنیم. در استان آذربایجان غربی و دیگر استان‌های مرزی در زمینه تسهیلات بانکی و کمک‌هایی که به واحدهای تولیدی می‌شود در مقایسه به تسهیلاتی که در اختیار واحدهای صنعتی در استان‌های مرکزی قرار می‌گیرد واقعاً بی‌لطفی می‌شود. در هر صورت این که ما توانستیم با وجود این مشکلات به این نقطه برسیم، به دلیل اتکا به خداوند، مردم و جوانان این استان بوده است. در حالی‌که اگر نسبت به مالیات و حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کنیم به ما اعتبار مالی و تسهیلات می‌دادند؛ پیشرفتی بیش از ده برابر شرایط فعلی داشتیم که علاوه بر رشد شرکت، اشتغال هم در استان ما ایجاد می‌شد.
اگر نسبت به مالیات و حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کنیم به ما اعتبار مالی و تسهیلات می‌دادند؛ پیشرفتی بیش از ده برابر شرایط فعلی داشتیم که علاوه بر رشد شرکت، اشتغال هم در استان ما ایجاد می‌شد.
در ادامه مرتاض مهندس مرتاض مدیر عامل آذر باتری ارومیه به تحریم¬های علیه ایران اشاره کرد و درباره¬ تاثیری که این تحریم¬ها در مسیر پیشرفت شرکت داشته است بیان داشت:
وجود و یا عدم وجود تحریم‌ها در وضعیت و مسیر رشد و ترقی آذر باتری تاثیری ندارد. چون از اول اعتقادی به آنها نداشتیم. اما رفع تحریم‌ها در زمینه توسعه، تکنولوژی و ارتباطات بین‌المللی فرصت‌هایی را ایجاد خواهد کرد که به تبع آن هر کسی می‌تواند از این فرصت‌ها در جهت رشد خود استفاده کند و امیدوارم ما هم توانایی استفاده از این فرصت‌ها را داشته باشیم.
آزمایشگاه‌ها
ایشان در ادامه به تاریخچه و برنامه‌های آزمایشگاه‌های شرکت آذر باتری اشاره کرده و افزودند:
آزمایشگاه شرکت آذرباتری ارومیه یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های آزمون باتری در کشور است که با داشتن تاییدیه از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی به عنوان یکی از آزمایشگاه‌های همکار اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی در منطقه شمال غرب کشور آماده ارائه هرگونه خدمات در زمینه تولید باتری است.
شرکت آذرباتری در سال‌های اخیر با تکیه بر تخصص و دانش بومی مهندسین و همت پرسنل خود توانسته است در زمره بهترین تولیدکنندگان بخش خصوصی باتری استارتر خودرو در کشور قرار گیرد.
توسعه آزمایشگاه شرکت آذر باتری از بدو تاسیس این شرکت جزو مهمترین اولویت‌های این شرکت بوده است. به نحوی که اولویت خرید تجهیزات آزمایشگاهی را حتی قبل از اولویت خرید ماشین‌آلات تولیدی قرار داده‌ایم. چرا که خرید تجهیزات آزمایشگاهی با ارتقای دانش فنیِ تولید رابطه تنگاتنگی دارد. از سویی دیگر هدف این شرکت در مرحله نخست کیفیت برتر و ارتقای دانش فنیِ تولید است نه کمیت. در این مورد ما بالغ بر شش میلیارد تومان در آزمایشگاه سرمایه گذاری کرده و از بهترین دستگاه‌های آزمون و اندازه‌گیری در تجهیز آزمایشگاه استفاده کرده‌ایم. نمونه‌ای از این دستگاه‌ها دستگاه آنالیز مواد یا اسپکتروم است که می‌تواند فلزات و عناصر مختلف را با دقت چهار رقم اعشار اندازه گیری کند. علاوه بر این محدوده توسعه آزمایشگاه آذرباتری برای افزایش توانمندی پاسخگویی این بخش به بخش تولید، با توجه به توسعه آن در آینده به نحوی است که در حال حاضر ظرفیت آن نسبت به بخش تولید دو برابر است. قصد داریم به منظور آزمون‌های دقیق‌تر و جزئی‌تر بیست درصد تجهیزات آزمایشگاه را افزایش دهیم. یعنی در گذشته ما توانایی این را داشتیم که به طور همزمان ده باتری را در روز در دوره‌های مختلف مورد آزمون قرار دهیم؛ در حالی که در حال حاضر این تعداد به سی عدد باتری در روز افزایش پیدا کرده و قصد داریم به پنجاه عدد در روز افزایش دهیم.
ما بالغ بر شش میلیارد تومان در آزمایشگاه سرمایه‌گذاری و از بهترین دستگاه‌های آزمون و اندازه‌گیری در تجهیز آزمایشگاه استفاده کرده‌ایم.
توسعه بخش آزمایشگاهی آذرباتری در چند سال اخیر و استانداردهای اخذ شده توسط این شرکت از منظر مهندس مرتاض بدین‌گونه عنوان گردید:
بخش آزمایشگاهی شرکت آذرباتری از مجهزترین آزمایشگاه‌های صنعت باتری در سراسر کشور است و این شرکت به عنوان تولیدکننده انواع باتری در کشور تنها شرکتی است که دستگاه آنالیزور سرب را با دقت پنج رقم اعشار برای 16 عنصر مختلف دارد، این دستگاه ساخت شرکت Expect or Lab آلمان است و به دلیل دقتی که در اندازه‌گیری و آنالیز فلزات مختلف دارد مورد تایید اداره استاندارد قرار گرفته است. علاوه بر این مجموعه آزمایشگاهی شرکت آذرباتری توانسته تائید صلاحیت استاندارد ایزو 17025 را اخذ کرده و به واسطه این تاییدیه عضو اداره استاندارد کشور شود. در حال حاضر آزمایشگاه شرکت آذر باتری در زمینه آزمایش، اندازه‌گیری و رصد باتری‌های وارداتی و یا باتری‌های طرح طاها  با اداره استاندارد همکاری کرده و نتایج این بازرسی‌ها را به مراجع ذی‌صلاح منعکس می‌کند. شایان ذکر است آزمایشگاه آذرباتری در کنار همکاری با اداره استاندارد کشور علاوه بر رفع نیازهای خود نیازهای شرکت‌های دیگر را نیز در بخش آزمایشگاهی برطرف می‌کند.
در راستای گسترش و توسعه بخش آزمایشگاهی نیز سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته است و در حال حاضر چند پروژه مهم تعریف شده و در دست اجرا داریم. به عنوان مثال دستگاه‌های مربوط به آزمون‌های مکانیکی باتری را طراحی کرده و ساخته‌ایم. اما دستگاه‌های آزمون و اندازه‌گیری را که قادر به تولید آنها نبودیم با سرمایه‌گذاری صورت گرفته از شرکت‌های اروپایی و یا از شرکت MRS ترکیه خریداری و در بخش آزمایشگاهی نصب کردیم.
لازم به ذکر است که استانداردهای آزمون‌های باتری برای شرکت‌های مختلف خودروسازی به صورت متفاوت تدوین شده است. اما استانداردی که شرکت آذرباتری به عنوان مرجع رسمی تصمیم‌گیری در تمام آزمایش‌ها در سراسر کشور در نظر دارد استاندارد ملی ایران است. علاوه بر این استاندارد، استاندارد جهانی PSA-B2552 پژو و هم‌چنین استاندارد KES کره و استاندارد JIS ژاپن را نیز به راحتی پوشش می‌دهیم و همه آزمون‌های مربوط به این استانداردها را می‌توانیم انجام دهیم.
از عمده‌ترین آزمون‌هایی که بر روی باتری در آزمایشگاه شرکت آذرباتری به انجام می‌رسد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
- سه دستگاه آزمون ظرفیت با ظرفیت‌های مختلف 5 ساعته و 20 ساعته
- دستگاه آزمون تخلیه سریع با قابلیت کنترل هوشمند
- دستگاه آزمون طول عمر: این دستگاه با امکان تعریف زمان و جریان جهت انجام آزمون ظرفیت‌گیری 5 ساعته، تخلیه 150 آمپر، شارژ کامل و نهایتاً 285 سیکل را داراست.
- دستگاه آزمون ارتعاش: دستگاه به کمک 3 اینورتر امکان ارتعاش در 3 فرکانس مختلف را داراست. مقادیر فرکانس کالیبره می‌باشد.
- دستگاه مقاومت مکانیکی سرباطری (ترمینال)
- دستگاه آزمون استحکام در برابر فشردگی
- دستگاه آزمون عمر درحالت شارژ اضافه
- دستگاه آزمون ظرفیت رزرو: این دستگاه امکان نمایش همزمان ولتاژ و زمان تست فراهم شده است.
- دستگاه آزمون جریان تخلیه سریع سرد
- دستگاه آزمون کاهش میزان آب باطری درشارژ
- دستگاه آزمون تخلیه بیش از حد
- دستگاه آزمون طول عمر ولتاژ ثابت
- دستگاه آزمون شارژپذیری
- دستگاه آزمون سرریز آب باطری
از بین همه این آزمون‌ها سه آزمون از همه مهم‌تر هستند که عبارتند از:
- دستگاه آزمون ظرفیت 5 ساعته و 20 ساعته
- دستگاه آزمون جریان تخلیه سریع سرد (دمای 18-  و 30- درجه سانتی گراد)
- دستگاه آزمون کاهش میزان آب باطری درشارژ (این آزمون فقط در شرکت آذرموتور قابل انجام است.)

لازم به ذکر است آزمونهای انجام‌شده در این شرکت طی ارزیابی‌های کارشناسی متناسب با استانداردهای مربوطه تماماً مورد تایید مشتری قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است برخی از خودروسازان که مشتری عمده ما حساب می‌شوند؛ برای بررسی کیفیت باتری‌های خریداری شده از باتری‌ها نمونه‌برداری کرده و برای اطمینان از صحت عملکرد آزمایشگاه و محصولات آزمون‌های مورد نیاز به مجموعه‌هایی مثل ایتراک می‌فرستند.

ایشان در تکمیل بحث کنترل کیفیت آزمایشگاه شرکت آذرباتری به کیفیت باتری‌های تولیدی این شرکت و جایگاه آنها در مقایسه با شرکت‌های مشابه موجود اشاره کرد و گفت:
باتری‌های تولیدی آذرباتری از کیفیت بالایی برخوردارند. شرکت‌های انگشت‌شماری در کشور در تولید باتری از نظر کیفیت در رده‌های بالا قرار دارند، که از این نظر شرکت آذرباتری با توجه به استانداردها و ویژگی‌های خاصی که دارد و به واسطه مشتری‌مداری جزو پیشگامان این صنعت قرار دارد. همان‌طور که اشاره کردم اصلی‌ترین مشتری آذر باتری شرکت‌های خودروساز هستند. می‌توان ادعا کرد که در بخش باتری‌های سنگین، شرکت آذرباتری بخش عمده بازار را در دست دارد. همچنین این شرکت با شرکت رنو نیز همکاری داشته و از این نظر جزء محدود شرکت‌های باتری‌ساز هستیم که توانسته است از این شرکت تاییدیه دریافت کند. ما همچنین قصد داریم در آینده برای شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو نیز باتری تولید کنیم. هر چند در سال‌های گذشته سهم عمده‌ای از خدمات پس از فروش بخش باتری این شرکت‌ها بر عهده شرکت آذرباتری بوده است.
با تاسیس شرکت آذرباتری از اواخر دهه هفتاد همواره شعار ما بر این محور استوار بود که: " آذرباتری به جهانی شدن می‌اندیشد" و تا حاضر در مسیری که داشته‌ایم این شعار را به طور کامل دنبال کرده‌ایم. در طی سال‌های گذشته در صنعت باتری‌سازی از دنیا عقب نبوده‌ایم و هر کجا باتری جدید تولید شده است، مراحل تولید و دانش فنی آن را پیگیری کرده  و وارد شرکت کرده‌ایم. هم اینک نیز قصد داریم با تکمیل زیر ساخت‌های شرکت و مشاوره‌هایی که گرفته‌ایم سهمی در بازارهای اروپایی داشته باشیم و حتی به عنوان یک انتخاب مطمئن در کنار خودروسازان اروپایی فعالیت کنیم.
در کنار این موارد شرکت آذر باتری در مدت چهار سال با اعتماد به متخصصان داخلی و اتکا به غیرت ایرانی اقدام به طراحی و ساخت باتری‌های نانو نیز نموده است. از خواص این نوع باتری‌ها می‌توان به حداکثر بازده با حداقل مواد مورد استفاده اشاره کرد.
هدف اصلی ما حضور در بازار جهانی است
حمایت از متخصصین و دانشگاهیان، همکاری با دانشگاه ها
شرکت آذرباتری در زمینه تحقیق و توسعه از افرادی با تخصص بالا استفاده می‌کند. این شرکت در راستای تحقق پروژه‌های تحقیقاتی خود از دانشجویان دوره دکتری و کارشناسی ارشد با آغوش باز حمایت می‌کند. در واقع این دانشجویان تحصیل خود را در قالب پژوهش محور در این شرکت می‌گذرانند و ضمن این که تحصیل می‌کنند به کار عملی در صنعت نیز مشغول خواهند بود. علاوه بر این در این زمینه تفاهم‌نامه‌های زیادی داریم که آخرین آنها تفاهم نامه سه ساله‌ای بود که اخیراً با دانشگاه آزاد اسلامی و در خصوص باتری‌های نیکل متال هیبریدی منعقد گردیده است. باتری‌های نیکل متال هیبریدی که برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده است؛ در گروه باتری‌هایی قرار می‌گیرد که در مقایسه با باتری‌های معمولی مثل نیکل-کادمیم در حدود دو تا سه برابر بیشتر ظرفیت دارد. در مورد این نوع باتری بهتر است بگوییم که نمونه اولیه‌اش ساخته شده و در حال حاضر در مرحله آزمون‌های اولیه قرار دارد. اگر نمونه‌های ساخته شده از کیفیت مطلوب برخوردار باشد، این نوع باتری در مرحله تولید انبود قرار خواهد گرفت. علاوه بر طراحی و ساخت باتری‌های نیکل متال هیبریدی، طراحی و ساخت نانو باتری‌های استارتر یکی دیگر از افتخارات برجسته بخش تحقیق و توسعه شرکت آذر باتری است. در سال گذشته متخصصین و مهندسین این شرکت توانستند برای اولین بار در خاورمیانه این نوع باتری‌ها را طراحی کرده و بسازند. هم‌چنین این باتری در نمایشگاه نانو فناوری در سال گذشته با حضور معاون محترم رئیس جمهور و مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان محصول جدید در حوزه باتری‌های دوست دار محیط زیست رونمایی شد. در کنار این دو محصول، واحد تحقیق و توسعه در شرکت آذر باتری تحقیقاتی در زمینه طراحی و ساخت ماشین‌آلات باتری ساز نیز انجام داده و در این زمینه توانسته است دستگاه‌های تولید انبوه باتری‌های سیت اسید را طراحی کرده و بسازد. در کنار این افتخارات این شرکت توانایی تولید باتری‌های سرب آنتیوان و سرب کلسیم را دارد و در حال حاضر باتری‌های 50 تا 250 آمپر نیز تولید می‌کند.
جناب آقای مرتاض مدیریت مجموعه شرکت‌های آذرباتری در تکمیل این بحث به یکی از شرکت‌های مجموعه آذرباتری که به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان مسئولیت بخش R&D شرکت آذرباتری را برعهده دارد، اشاره کرد و گفت: شرکت دانش‌بنیانی که به تازگی تاسیس کرده‌ایم به اسم آذرآزمای ارومیه است که به عنوان بخش تحقیق و توسعه آذرباتری تمامی فعالیت‌های R&D شرکت آذرباتری را بر عهده دارد. دفتر این شرکت در حال حاضر در پارک علم و فناوری دانشگاه ارومیه مستقر است و یکی از فعالیت‌های این شرکت طراحی و ساخت باتری‌های نیکل متال هیبرید بود که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردم.
حضور در بازارهای جهانی
مهندس مرتاض در ادامه و در تکمیل این بحث به همکاری شرکت آذر باتری با متخصصان خارجی اشاره کرد و گفت:
عقیده شخصی من با الگو گرفتن از فرمایش امام علی(ع) که می‌فرمایند: "با افراد متخصص مشورت و مصلحت کنید" این است که بدون ارتباط، پیشرفت و ترقی قابل توجهی وجود نخواهد داشت. بر اساس این اعتقاد هیچوقت از بازبینی عملکرد همکاران و مشورت با آنها چه در داخل  کشور و چه در خارج از کشور غافل نشدم. برای پیشرفت بیشتر، آگاهی،  مراوده فکری و ارتقای سواد فردی خودمان، با تمام شرکت‌هایی که مطالعات روز دارند، حداقل ارتباط را داشته‌ایم. بعضاً در برخی از زمینه‌ها از آنها پیشی گرفته و حتی به آنها مشاوره هم ارائه داده‌ایم. در واقع در این زمینه ما سعی کردیم قبل از هر گونه اتکا به غیر با تلاش خود کسری‌ها و مشکلات خود را رفع کنیم و در مرحله بعد از دیگران مشاوره بگیریم. اما باز هم همانطور که گفتم بدون مشورت، همکاری و ارتباط نمی‌شود به پیشرفت قابل توجهی دست یافت. ما در کنار همکاری و ارتباط با شرکت‌های باتری‌ساز داخلی با شرکت‌های اروپایی فعال در این عرصه در تولید تکنولوژی، پیشرفت علم، تنظیم مقاله و تبادل فکری همکاری می‌کنیم. به عنوان مثال در این مورد در همایشی که در کشور اتریش برگزار شد؛ توافقات خوبی حاصل شد تا با این کشور در زمینه صادرات همکاری کنیم و سعی داریم به امید خدا در سال 1396 درصدی از محصولاتمان را در کشورهای اروپایی به فروش برسانیم. برای دست‌یابی به این امر مهم شرکت در حال آماده سازی زیر ساخت‌ها و به‌روزرسانی استانداردهای خود در آزمایشگاه‌های آنها می‌باشد. تا بتوانیم در مرحله اول سهم جزئی از بازار کشورهای اتحادیه اروپا را برای باتری‌های شرکت آذرباتری به دست بیاوریم. قصد داریم کار خود را از وین شروع کنیم. علاوه بر این ما در زمینه صادرات باتری به کشورهای منطقه با آنها همکاری داریم و در حال حاضر این شرکت به کشورهای مثل افغانستان، ارمنستان، ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه صادرات گسترده‌ای دارد.
ایشان در ادامه به کیفیت قابل رقابت باتری‌های شرکت آذرباتری با باتری‌های اروپایی اشاره کرد و گفت: کیفیت باتری‌های تولیدی آذرباتری در حال حاضر در حد استانداردهای بین‌المللی است و حتی از کیفیت باتری‌های مشابه روسی نیز بالاتر است. در طی حدود 17 سال، هم از نظر علمی و هم از نظر رفتار تولیدی، خود را به سطح استانداردهای بین المللی رسانده‌ایم. نمی‌گویم که در بازارهای آنها در راس هرم قرار داریم ولی این قابلیت را داریم که با آنها وارد رقابت شویم و می‌توانیم در رده دوم هرم بازارهای آنها قرار بگیریم. شرکت ما بر این موضوع باوری عمیق دارد که با عنایت پروردگار و تلاش متخصصان بومی می‌توانیم به اندازه وسع و سرمایه‌ای که داریم در بازارهای بین‌المللی و اروپایی ابراز وجود کنیم.
چشم‌انداز آینده
طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده شرکت آذرباتری در سال 1396 به راحتی خواهد توانست در سال بیش از یک میلیون باتری استارتر تولید کند. کنترل کیفیت از مهمترین برنامه‌های شرکت در ماه‌های آتی است. جناب آقای مرتاض در مورد این موضوع می‌گوید: تمام تلاش ما این است که کنترل کیفیت با بالاترین بازده عمل کند؛ به نحوی که در مرحله اول بتوانیم برگشتی های باتری‌های معیوب را در شش ماه اول کارکرد آنها به صفر برسانیم. و در مرحله دوم تعداد کل باتری های برگشتی را هم به زیر یک درصد کاهش دهیم.